solectwoprzybrda.kontakt@o2.pl


Archiwum02.10.2015 - Działaj Lokalnie 2015 w miejscowości Przybrda - zakończono

               

PGR – Przyjaźń, Gościnność, Radość pod takim tytułem w Przybrdzie realizowano projekt Działaj Lokalnie 2015. Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że warto działać na rzecz swojego lokalnego środowiska. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w miejscowości Przybrda powstała kolejna nowa, piękna przestrzeń do odpoczynku i relaksu.
               

               

To miejsce stanie się dumą mieszkańców i będzie cieszyć oko turystów . Po raz pierwszy Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” w Białym Borze (wnioskodawca) oddało projekt w ręce mieszkańców. Lokalna społeczność miała za zadanie stworzenie planu działania oraz zaprojektowanie miejsca do wypoczynku. Plan się udał :) Powstała nowa przestrzeń. Działania były możliwe dzięki Programowi Działaj Lokalnie finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową - Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina.
               

               

Nie możemy zapomnieć o wielkim wparciu i zaangażowaniu Burmistrza Białego Boru - za co Mu serdecznie dziękujemy!!! Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w działania i pracę oraz wszystkim sponsorom i ofiarodawcom. Dotacja projektu wynosiła 5000 zł, a cały projekt zamknął się w kwocie 8500 zł. Dzięki takim inicjatywom możemy zmieniać i działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.

                                              Koordynatorzy: Danuta Zubal, Przemysław Kuchenbeker

GALERIADożynki Gminne...

               

Baba i chłop reprezentowali Sołectwo Przybrda na Gminnych Dożynkach w Białym Borze. Dożynkowe stoisko przygotowane przez Sołtysa Danute Zubal, Członkine Rady Sołeckiej Grażynę Wierzchowska i Małgorzatę Lemczak, „Katarzynkę” Katarzynę Łajkosz oraz Pana Krzysztofa Wierzchowskiego reprezentowało całe Sołectwo Przybrda w tym tak wielkim święcie plonów.
               

               

A co dla ciała? - Przepyszne pierogi ruskie, z kapustą i grzybkami polane skwareczkami były podawane przez Zespół Śpiewaczy „Katarzynki”. Wszystkie rozeszły się jak świeże bułeczki. :) Ponadto w czasie dożynek z rąk senatora Piotra Zientarskiego oraz Burmistrza Pawła Mikołajewskiego, a przyznanego przez Ministra Rolnictwa medal otrzymała Pani Anna Łajkosz za wkład i pracę na rzecz rolnictwa. Na scenie nasze „Katarzynki” i tradycyjne pieśni dożynkowe. Nagroda za najładniejsze stoisko trafiła do Sołectwa Kaliska, a nagrodę za przepiękny wieniec otrzymało Sołectwo Grabowo. Gratulujemy :)
               GALERIARadosne zakończenie lata...

               

               

Radośnie zakończono tegoroczne wakacje. Na terenie Ośrodka Integracji Kulturalnej wspólnie z Fundacją „Zielona Nadzieja” i Radą Sołecką Sołectwa Przybrda, dzieciaki zakończyły wielkie leniuchowanie. Były kiełbaski i słodkości, była muzyka i świetna zabawa, były też wielkie pożegnania i nowe przyjaźnie. Lato 2015 było udane i bardzo bardzo gorące:) Na zakończenie zabawy dzieci losowały upominki szkolne ufundowane przez KPW Piotr Chomiszczak, swoją cegiełkę dorzucili także: Radny Rady Miejskiej w Białym Borze Przemysław Kuchenbeker, Sołtys Danuta Zubal, Katarzyna Łajkosz, Agnieszka Jabłońska oraz osoby które chciały zachować swoją anonimowość. Poczęstunek przygotowała Rada Sołecka przy wsparciu w/w osób. Wszystkim sponsorom, ofiarodawcom, pomocnikom jawnym i tym niejawnym SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!!                                                                                                 Zarząd Fundacji, Rada Sołecka.
               

               GALERIAŻegnaj lato na rok...

               

               

W piątkowe popołudnie na terenie Ośrodka Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyła się zabawa taneczna kończąca lato. Ponda 80 osób bawiło się do późnych godzin nocnych. Przy rytmach świetnej muzyki i wspólnym biesiadowaniu zakończono tegoroczne gorące lato :)
               

               

               

Mieszkańcy oraz goście posmakowali tradycyjnej kiełbaski z grilla oraz słodkich wypieków. Organizatorami spotkania była Rada Sołecka Sołectwa Przybrda. Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji i obsłudze imprezy serdecznie dziękujemy!!!

                                                                                                Rada Sołecka

               

               Zaproszenie

Przyjacielska pomoc !!!

               

               

               

Ośrodek Integracji Kulturalnej w Przybrdzie we wrześniu przejdzie gruntowną przemianę. Zmieni się kolor ścian zewnętrznych i wewnętrznych - będzie ładnie i kolorowo. Ale to nie koniec! Sołtys Danuta Zubal, Radny Rady Miejskiej w Białym Borze Przemysław Kuchenbeker zwrócili się do firmy „KRONOSPAN” Szczecinek o wsparcie w postaci zakupu nowych paneli. Długo czekaliśmy na odpowiedz tracąc nadzieję...... Ozyskaliśmy ją jednak dzięki wielkiemu człowiekowi, który jest PRZYJACIELEM naszego Sołectwa i świetlicy wiejskiej. Dzięki jego pomocy, wsparciu i zaangażowaniu udało się !!! Świetlica w Przybrdzie otrzymała 91m2 nowych pięknych paneli.

PIOTR ZIENTARSKI – Senator RP – to człowiek o wielkim sercu, zawsze otwarty na potrzeby innych, to przyjaciel na którego zawsze możemy liczyć. Szanowny Przyjacielu DZIĘKUJEMY !!!

Dziękujemy także firmie KRONOSPAN Szczecinek, Panu Dyrektorowi i pracownikom biura za pomoc i wsparcie.

                                                Sołtys Sołectwa Przybrda Danuta Zubal                                                                 Radny RM w Białym Borze Przemysław Kuchenbeker
               

               

               ZA 12 LAT PRACY – DZIĘKUJEMY !!!

               

               

               

Wielkie wzruszenie towarzyszyło pierwszemu zebraniu sołeckiemu w miejscowości Przybrda. Sołtys Danuta Zubal, Rada Sołecka: Grażyna Wierzchowska, Małgorzata Lemczak, Bogdan Zalewski, Radny Rady Miejskiej w Białym Borze Przemysław Kuchenbeker złożyli serdeczne podziękowania dla Pani ANNY ŁAJKOSZ Sołtysa Sołectwa Przybrda w latach 2002-2014.
Pani Ania poświeciła 12 lat pracy na rzecz naszego lokalnego społeczeństwa, w swoje działania wkładała wiele serca i pracy. Angażowała i pobudzała lokalną społeczność do działania. Była aktywnym Sołtysem, dzięki któremu miejscowość Przybrda stała się piękniejsza i rozpoznawalna w powiecie i województwie. Jeszcze raz za wkład pracy, zaangażowanie oraz oddane serce serdecznie dziękujemy !!!
               

               

               Warsztaty z „Otwartymi Drzwiami”

               

               

               

W piątkowe popołudnie członkowie Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” uczestniczyli w warsztatach projektowania i pracy przy wstążkach oraz tasiemkach ozdobnych. Warsztaty prowadziła Aleksandra Redwanc ze Złotowa . Podczas zajęć członkowie mogli poznać techniki pracy ze wstążką i tasiemka, nauczyć się projektowania róż i różyczek ozdobnych oraz tworzenia kompozycji różanych.
               

               

               

Nauka nie pójdzie w las, członkowie Stowarzyszenia będą prowadzić podobne warsztaty w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Biały Bór. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach, a Pani Oli za przekazaną wiedzę i poświęcony Nam czas :)
               

               

               

               Zaprzyjaźnij się z pszczołami

Rozpoczęcie lata z „Katarzynkami”

               

28 czerwca na plaży miejskiej w Białym Borze uroczyście otwarto sezon letni. Zespół śpiewaczy „Katarzynki” z Przybrdy był współorganizatorem projektu pn. ”Folkowe Lato”. Na zaproszenie zespołu wystąpił także zespół „Jarzębiny” z Jelenia, „Manowskie Malwy” z Manowa, „Ballada” z Mścic, Kapela Ludowa „Są gorsi” ze Szczecinka oraz „Zgoda” z Wyszewa oraz Orkiestra ze Szczecinka.
               

               

               

Gościem specjalnym był kabaret „EWG”. Współorganizatorem imprezy było Białoborskie Centrum Kultury i Rekreacji w Białym Borze. Dla wszystkich przygotowano pyszną grochówkę. „Katarzynki” zaś przygotowały pierogi i smaczne ciasta. Mimo nie najlepszej pogody impreza się udała, a przybyli goście i mieszkańcy byli zadowoleni. Impreza „Folkowe Lato” odbyła się przy zaangażowaniu Burmistrza Białego Boru, a finansowane było w ramach grantu z Urzędu Miasta w Białym Borze.
               

               Czas na zmiany

"Katarzynki" w Koszalinie

               

Kolejny występ zespołu śpiewaczego "Katarzynki" z Przybrdy przyniósł wiele radości i uśmiechu. Panie wzięły udział w IX Letnich Spotkaniach z Folklorem w Koszalinie. Panie zaprezentowały swoje utwory, które docenili organizatorzy . Oprócz pamiątkowego dyplomu Zespół otrzymał piękny kryształowy puchar oraz czek na 300,00 zł za zajęcie III miejsca. Całemu zespołowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

               

               

               Działaj Lokalnie 2015

Działaj Lokalnie 2015 - w Gminie Biały Bór. Sołectwo Przybrda - po raz kolejny złożyło wniosek w ramach Działaj Lokalnie 2015 . PGR - Przyjaźń, Gościnność, Radość to tegoroczny temat wniosku złożonego do Fundacji "Nauka dla Środowiska" w Koszalinie. Tegoroczna edycja nie była łatwa, wniosek zwierał nowe dodatkowe, tabele i pytania. Do Fundacji wpłynęło 30 wniosków. Dotacje otrzymało 12 projektów w tym , wniosek Sołectwa Przybrda, który uzyskał 36,5 punktów na 40 możliwych . Kwota dotacji to 5000,00 zł a cały projekt to koszt 12 600,00 zł . PGR - to czas na zmiany i estetyzację wsi, to działania mieszkańców i lokalnych sponsorów. To odnowienie relacji sąsiedzkich i wspólna integracja na rzecz lokalnego środowiska. Projekt trwać będzie 5 miesięcy a o efektach prac w Działaj Lokalnie będzie można przeczytać na stronie www.solectwoprzybrda.pl oraz na stronie Gminy Biały Bór. Koordynatorzy projektu Danuta Zubal Przemysław Kuchenbeker.Dzieciaki górą

               

W sobotnie popołudnie na terenie Ośrodka Integracji Kulturalnej odbyło się spotkanie dla dzieciaków zorganizowane prze Sołtysa, Radę Sołecka oraz Radnego. Był to kolejny dzień świętowania i obchodów Dnia Dziecka(pierwszy z Senatorem 3 czerwca). Dzieci uczestniczyły w wielu konkurencjach, grach i zabawach.

               

               

Atmosfera spotkania była radosna i pełna uśmiechu. Rzut balonem z wodą, biegi przez przeszkody czy hula-hop to tylko niektóre z konkurencji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z malowaniem twarzy. Przy rytmach muzyki i świetnej pogodzie dzieci miło spędziły czas. Na koniec zorganizowano wielkie ognisko z kiełbaskami oraz dużymi ilościami słodkości.

               

               

Każde dziecko otrzymało nagrodę i upominek za udział w grach i zabawach. Nagrody ufundowali: Senator Piotr Zientarski, Joanna i Rafał Karniewicz Sklep "FAMILY" w Przybrdzie, Danuta Zubal, Przemysław Kuchenbeker, Danuta Lech, Elżbieta Puppel - wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy !!!

GALERIASenator w świetlicy

               

3 czerwca Ośrodek Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odwiedził Senator Piotr Zientarski. Senator przybył na zaproszenie Sołtysa Danuty Zubal oraz Radnego Przemysława Kuchenbekera. Była to wizyta z okazji Dnia Dziecka.

               

               

Senator przywiózł wielkie torby z upominkami dla wszystkich zgromadzonych dzieci. Pan Piotr złożył dzieciakom życzenia wielu sukcesów w szkole i uśmiechu na każdy dzień. Podczas spotkania zaprezentował się także zespół śpiewaczy "Katarzynki", który śpiewem zachwycił Pana Senatora.

               

               

Całe spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, przy wspólnym poczęstunku. Senator podziękował wszystkim za przybycie, a Pani Sołtys za prace na rzecz Sołectwa. Dzieci podziękowały Panu Senatorowi za wizytę i upominki wręczając taboret wykonany technika decoupage, który same wykonały. Zespołowi zaś życzył wielu sukcesów i dalszego rozwoju.

               

               GALERIARozśpiewane "Katarzynki"

               

42 zespoły wzięły udział w V Jubileuszowym Przeglądzie Zespołów Ludowych i Kapel „Wiosenny Piknik Folk”, który odbył się w sobotę 25 maja w Jeleniu, wśród nich Nasz zespół "KATARZYNKI".

               

               

               

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00. Oficjalnego otwarcia dokonała Renata Chmyłkowska-Pietkiewicz, burmistrz Bornego Sulinowo wspólnie z posłem Wiesławem Suchowiejko. Impreza to wielkie wydarzenie dla ludowych Zespołów, dzięki takim spotkaniom integrujemy się i bawimy razem z innymi.

               

               

               

Śpiew przynosi Nam wiele satysfakcji, bardzo się cieszymy że możemy razem działać i reprezentować Nasze Sołectwo powiedziała Katarzyna Łajkosz - kierownik zespołu. Panie otrzymały pamiątkową statuetkę z nutka oraz dyplom.

               

               

               

Ale to nie koniec, małego tournee zespołu. Panie jako współorganizator wystąpiły 26 maja w Białym Borze na "Koncercie Chórów" - gościem specjalnym był zespół "ŻYTNICA" z Białorusi. Wielkie wydarzenie i duże emocje towarzyszyły wszystkim wykonawcom, przy dużym zainteresowaniu publiczności.

               

               

               

Gościnnie wystąpił tez zespół "Jarzębiny" z Jelenia. Panie otrzymały pamiątkową ręcznie wykonaną plecionkę oraz plakat zespołu "Żytnica". Współorganizatorem koncertu był BCKiR w Białym Borze. Uroczysty koncert otworzył Vice - burmistrz Jan Batruch.

               

               

               

A nad całym przebiegiem koncertu czuwała Pani Dyrektor Sylwia Jędrzejczyk, której serdecznie dziękujemy za umożliwienie występu i organizacje koncertu.

               

               

               Zaproszenie

Radio Koszalin w Przybrdzie

               

Redaktor Radia Koszalin odwiedził Nasze Sołectwo. W spotkaniu na temat lokalnego patriotyzmu wywiadu udzieliły p. Anna Łajkosz oraz p. Grażyna Wierzchowska. Redaktor Anna Winnicka pytała: jak się teraz żyje na wsi, jak społeczeństwo odnalazło się po upadku Państwowych Gospodarstw Rolnych i jak lokalne społeczeństwo widzi swoją przyszłość. Całość wywiadu można usłyszeń w Radiu Koszalin.

               

               

               Pierwsze miejsce dla świetlicy w Przybrdzie

               

Druga edycja Gminnego Konkursu Kulinarnego odbyła się w świetlicy w Białym Dworze. Konkurs ten polegał na tym ze każda świetlica, a jest ich 15 przygotowuję potrawę którą ocenia komisja konkursowa.

               

               

Tematem tegorocznej edycji były potrawy z jajek. Komisja oceniała 15 potraw, jaj na różne sposoby i farsze. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła świetlica w Przybrdzie, którą reprezentowała Pani Sołtys Danuta Zubal, zarazem opiekun świetlicy, która przygotowała jaka z trzema farszami min: z łososia, z prażonej cebuli, i kawioru.

               

               

Drugie miejsce zajęła świetlica w Bielicy reprezentowana przez Ewę Urbańską, trzecie zaś Teresa Zadubiec ze świetlicy w Świerszczewie. Nagroda główną było 200 zł ufundowane przez Pana Leszka Węsikowskiego właściciela Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego Ferma Drobiu w Białym Dworze.

               

               

               „POLA NADZIEI” w Białym Borze

               

               

               

W piątkowe popołudnie w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyło się spotkanie gospodarzy świetlic z terenu Gminy Biały Bór. Inicjatorką spotkania była p. Bożena Sadlak z Urzędu Gminy Biały Bór. Partnerem w działaniach na rzecz budowy Hospicjum w Szczecinku jest też Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” w Białym Borze i Fundacja „Zielona Nadzieja” z Przybrdy.

               

               

               

Panie własnymi siłami i przy pomocy dzieciaków w poszczególnych świetlicach przygotują kwiat żonkila, który od lat jest symbolem tej akcji. Zachęcamy wszystkich do pomocy i wsparcia budowy hospicjum w naszym powiecie. Białoborska akcja „Pól Nadziei” odbędzie się w maju i będzie rozpropagowana w białoborskich szkołach i kościołach. O szczegółach akcji będziemy informować.

               

               

               

               

               

               

               Życzenia

Zaproszenie

Sołtys wybrany

               

16 marca 2015 roku, o godz 17.00 w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyły się wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej . Przewodnicząca zebrania w osobie Pani Agnieszki Czernieckiej- wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Białym Borze powitała wszystkich gości: Burmistrza Pawła Mikołajewskiego, Wiceburmistrza Jana Batrucha, Radnego Przemysława Kuchenbekera oraz Sołtys Annę Łajkosz wraz z Radą.

               

               

Powitała mieszkańców oraz gości. Zgodnie ze Statutem Sołectwa przystąpiła do czynności powołania nowych władz wsi. Sprawozdanie z pracy Rady z kadencji 2010-2014 przedstawił Przemysław Kuchenbeker, po czym Przewodnicząca przystąpiła do wyborów.

               

               

Na funkcję Sołtysa zgłoszono dwóch kandydatów: Danutę Zubal i Gabrielę Siembab. Powołana komisja skrutacyjna w składzie: Przewodnicząca Katarzyna Łajkosz, Członek Stefania Karniewicz, Członek Bogdan Zalewski przygotowali karty do głosowania. W toku tajnego głosowania - Sołtysem Sołectwa Przybrda została Danuta Zubal. Podczas drugiej tury tajnego głosowania wybrano Radę Sołecką: Małgorzata Lemczak, Grażyna Wierzchowska, Bogdan Zalewski.

               

               

Sołtys Anna Łajkosz podziękowała wszystkim za 12 lat współpracy ze wzruszeniem dziękowała najbliższym za wparcie i pomoc. Burmistrz Białego Boru podziękował Pani Sołtys za wkład, za pracę i zaangażowanie . Powiedział także że „Pani Ania była najlepszą Sołtyską w Gminie Biały Bór”, złożył jej serdeczne podziękowania i życzył dużo zdrowia i zasłużonego wypoczynku. Zebranie zakończono spisaniem protokołu.

               

               Podsumowanie kadencji

Szanowna Pani Przewodnicząca
Szanowny Panie Burmistrzu
Mieszkańcy Sołectwa Przybrda

Dziś po 4 latach Naszej pracy, przyszła pora na podsumowanie naszych działań jakie w ciągu tych lat podejmowaliśmy. Zanim jednak przedstawię Państwu poszczególne lata naszej pracy, chciałbym powiedzieć, że cieszy Nas fakt że spotykamy się tu dziś w tak wielkim gronie. Dzisiaj każdy z nas ma głos , nie tylko poprzez kartę do głosowania , ale przez swoją wypowiedź i opinię.

Być Sołtysem, Członkiem Rady Sołeckiej to zaszczyt i co najważniejsze ciężka praca (choć w opinii wielu nic się nie działo i nic nie robiło). Dlatego też stanowczo się temu sprzeciwiamy. Jeżeli ktoś nie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, nie angażuje się w poszczególne działania, nie ma prawa do tego typu stwierdzeń – że nic się nie dzieje i nic nie robi.

więcejZawiadomienie

Na podstawie Statutu Sołectwa Przybrda zwołuję zebranie wiejskie w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej.
Zebranie odbędzie się w dniu 16 marca 2015 (poniedziałek) o godz. 16.30 w świetlicy wiejskiej.
Do dokonania ważnego wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej na zebraniu wiejskim wymagana jest osobista obecność, co najmniej 1/5 mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie zostaną przeprowadzone wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej z uwagi na brak quorum wybory przeprowadza się na zebraniu w tym dniu po upływie 30 minut od pierwszego terminu przy obecności przynajmniej 10 % osób uprawnionych do głosowania. Przewodniczącą zebrania będzie wiceprzewodnicząca Rady Pani Agnieszka Czerniecka.

Przewodnicząca Rady WANDA KRÓLDzień Kobiet

               

               
  Z inicjatywy Zespołu Śpiewaczy "Katarzynki" - odbyły się obchody Święta Kobiet w miejscowości Przybrda. Panie przygotowały słodki poczęstunek oraz moc atrakcji muzycznych. Życzenia wszystkim Paniom złożyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Białym Borze Wanda Król oraz Radny Przemysław Kuchenbeker, wręczając każdej Pani różyczkę.
               

               

               

               

Kierownik muzyczny zespołu Wojciech Więckowski zaśpiewał odśwętne "sto lat" i wręczył wszystkim Paniom piękną różyczkę. Zabawa i atmosfera spotkania była radosna i pełna uśmiechu. Kierownik zespołu Katarzyna Łajkosz, powiedziała że te spotkania mają Nas integrować do wspólnej zabawy i miłego spędzania wolnego czasu dlatego tez zachęca wszystkich do wspólnego świętowania przy okazji kolejnych świąt.
               

               

               

Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy wielu radosnych chwil i promieni słońca na każdy dzień. Zespół śpiewaczy "Katarzynki"
               

               

               

               Noworoczny Obiad dla Seniorów.

               

1 lutego Ośrodek Integracji Kulturalnej w Przybrdzie pękał od uśmiechniętych i radosnych nastrojów 50 seniorów- mieszkańców Sołectwa Przybrda. Uroczysty obiad zorganizowany w ramach akcji „Podziel się dobrem” przez Przemysława Kuchenbekera oraz Danutę Zubal, sprawił, że na nowo odbudowały się relacje sąsiedzkie, a społeczeństwo wiejskie się zintegrowało.
               

Gościem honorowym spotkania był Burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, który w słowach skierowanych do seniorów życzył radosnych i pełnych słońca kolejnych dni Nowego Roku. Sołtys Sołectwa Przybrda Anna Łajkosz podziękowała organizatorom za zaproszenie i umożliwienie wspólnej zabawy dla najstarszych mieszkańców naszej wsi.
               

Były śpiewy, tańce i uśmiechnięta, radosna atmosfera, a wszystko za sprawą Zespołu Śpiewaczy „Katarzynki” oraz kierownika zespołu Wojciecha Więckowskiego.
               

Spotkanie to odbyło się po raz drugi, organizatorzy zapewniają, że nie ostatni . Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli działania organizatorów przy organizacji uroczystego spotkania SERDECZNIE DZIEKUJEMY!.

Danuta Zubal, Przemysław Kuchenbeker

GALERIAXX BIAŁOBORSKIE KOLĘDOWANIE

               

Zespół Śpiewaczy "Katarzynki" z Przybrdy uczestniczył w wielkim jubileuszowym spotkaniu Kolęd i Pastorałek w Kościele Parafialnym w Białym Borze. Panie zaśpiewały utwory: "Szła kolęda w noc grudniową" "Spyj Isuse spyj" przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał trener zespołu Wojciech Więckowski.
               

Piękne stroje i donośny śpiew , i ogromne brawa dla zespołu! - Dziękujemy
               

               

               

               Dyżur Radnego w 2015

                                                               

Radny Rady Miejskiej w Biały Borze Przemysław Kuchenbeker.
Pełni dyżury Radnego w miejscowości Przybrda w CZWARTKI w godzinach 18.00- 19.00 w Ośrodku Integracji Kulturalnej według dat:
8 STYCZEŃ
5 LUTY
5 MARZEC
2 KWIECIEŃ
7 MAJ
11 CZERWIEC
2 LIPIEC
6 SIERPIEŃ
3 WRZESIEŃ
1 PAŹDZIERNIK
5 LISTOPAD
3 GRUDZIEŃ

Serdecznie zapraszamNowy Rok przywitany

               

Śpiewy, tańce i hulańce tak właśnie Nowy Rok 2015 przywitali mieszkańcy na zabawie Sylwestrowej zorganizowanej w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie. W fantastycznej atmosferze, przy rytmach muzyki z lat 90 i do późnego rana trwał tegoroczny sylwester. Były konkursy z nagrodami oraz karaoke dla odważnych.

               
A o północy fajerwerki, szampan i życzenia. Tegoroczny 2015 Rok rozpoczęliśmy radosnym śpiewem" sto lat" z uśmiechem i wiarą w lepsze jutro. Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia w Nowym Roku :) dziękujemy za fantastyczną zabawę !

               


               


GALERIAŻyczenia

               Odwiedziny Mikołaja

               

Długa broda, czarne okulary, czerwony strój i tak rozpoznawalne ho ho ho ho ! W ten magiczny okres przybył i do Nas odwiedzając Zespół śpiewaczy Katarzynki. Młody i bardzo wysportowany Mikołaj dostarczył Naszym Panią miłe upominki. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim, a po części oficjalnej Panie wróciły do prób śpiewu kolęd i pastorałek. Przygotowując się do kolejnych występów w Koszalinie.
               

               

               

               

               

               Podziel się dobrem - akcja Fundacji "Zielona Nadzieja"

Przemoc w rodzinie - szkolenie

               

W piątkowe popołudnie w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyło się szkolenie informacyjno- edukacyjne poświęcone przemocy w rodzinie oraz niebieskiej karcie.
Dom z założenia kojarzy się Nam z miejscem bezpiecznym, w którym można odpocząć po ciężkim dniu, poczytać książkę lub porozmawiać z kimś kogo kochasz.

               

Niestety czasem bywa inaczej. Dom – oznacza strach, a powrót do domu wywołuje ogromną niechęć. Zdarza się, że dom rodzinny to piekło, miejsce gdzie człowiek boi się wracać po pracy i szkole.

               

Prelekcje na temat przemocy w rodzinie wygłosiła Pani Małgorzata Kisiel – MGOPS w Szczecinku wraz z pracownikiem PCPR Szczecinek przedstawiła rodzaje i skutki przemocy w rodzinie. Wskazywała podstawowe zagadnienia, wskaźniki jak rozpoznać osoby nad którymi znęca się inna osoba, przyczyny i skutki przemocy w rodzinie.

               

Wskazała na prawa jakie daje „Niebieska Karta”. I jak chroni osoby pokrzywdzone. Tak niewiele trzeba żeby pomóc innym w potrzebie, musimy reagować na przemoc i informować o tym odpowiednie służby.

                                                „LEPSZE JUTRO-BEZ PRZEMOCY”

to projekt Powiatu Szczecineckiego zwracający uwagę na zjawisko przemocy w rodzinie. W spotkaniu poświęconym tym aspektom, uczestniczyli pedagodzy, opiekunowie świetlic, oraz pracownicy jednostek gminnych.

               

„Jedyne bicie , jakie powinno poczuć dziecko to bicie serc kochających rodziców.”

               
               
               Twórcze WARSZTATY DECOUPAGE

               

W miejscowości Przybrda (Gmina Biały Bór) na przełomie października i listopada, odbyły się Twórcze Warsztaty Decoupage w ramach programu Działaj Lokalnie VIII, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnego oddziału ODL: Fundacji Nauka Dla Środowiska z Koszalina.

               

Białoborskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” już trzeci raz  może współpracować i działać w ramach projektu. Przypomnijmy, że Stowarzyszenie realizowało projekty w roku 2012 - ”Park Nadziei”, 2013 - ” Pieróg, pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim” - i tegoroczna edycja pn: „Nowe życie starych gratów”. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników, wiele wykonanych  prac i ozdobionych przedmiotów, a wszystko to w „słusznym” celu – aby pomóc innym potrzebującym - dzieciom.

               

Technika Decoupage to – ozdabianie  przedmiotów, rzeczy mniejszych czy większych  pięknymi  serwetkami oraz technikami spękań  i postarzeń. To świetna zabawa z farbą, lakierem czy klejem. Wystarczy użyć wyobraźni i stworzyć coś pięknego. Koordynatorzy projektu Danuta Zubal i Przemysław Kuchenbeker, swoją  pasją zarazili  wszystkich opiekunów świetlic z terenu Gminy Biały Bór. Odwiedzili i odwiedzają  okoliczne szkoły, aby pokazać jak ze starego zniszczonego przedmiotu zrobić „pięknego łabędzia”.  Projekt to też, wsparcie dla  dzieci chorych i potrzebujących .

               

Zorganizowany zostanie kiermasz podczas którego będzie można kupić ozdobione przedmioty. Środki finansowe przeznaczone zostaną dla  potrzebujących.

GALERIAHarmonogram

               

HARMONOGRAM WARSZATÓW DECOUPAGE
w ramach projektu „Działaj Lokalnie VIII”
Realizowanego przez Stowarzyszenie „OTWARTE DRZWI”
„Nowe życie starych gratów”


W miesiącu październiku warsztaty realizowane będą w Szkole Podstawowej w Drzonowie w ramach zajęć świetlicowych.

Plan działań obejmuje:
Podstawy techniki decoupage: techniki i zasady.
Dobór elementów do pracy w technice decoupage.
Wykonanie i ozdabianie przedmiotów techniką decoupage.
Podstawy techniki malowania na szkle, dobór elementów, wykonanie prac witrażowych.

Warsztaty Decoupage prowadzone w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrda.

21 października - 24 października
28 października – 31 października
w godzinach: 16.30 -19.30

Udział w warsztatach jest bezpłatny i otwarty dla każdego, Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały do pracy. Prace wykonane przez uczestników warsztatów, zostaną wystawione na wystawie i będą sprzedawane podczas kiermaszu świątecznego. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na chore dzieci.

Dodatkowe informacje udzielają koordynatorzy: tel 694145646,668527686."KATARZYNKI" -najlepsze!!!

               

W niedzielne popołudnie zespół śpiewaczy „KATARZYNKI" z Przybrdy reprezentował Gminę Biały Bór w Dożynkach Powiatowych, które w tym roku odbyły się w Barwicach.

               

Panie wystąpiły wraz ze swoim trenerem Wojciechem, przedstawiając trzy utwory, które w rezultacie były szczęśliwym trafem w Dożynkowym konkursie. " Najlepsza Prezentacja Artystyczna Gminy" - należy do Białego Boru, a to wszystko dzięki "Katarzynką" . Zespół otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom, bon towarowy o wartości 750 zł oraz dwa nowe mikrofony.

               

Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów!!!

               

               

FILMNowe życie starych gratów - plakatPowiększ plakat„Nowe życie starych gratów” – Działaj Lokalnie 2014               

Miło Nam poinformować, że po raz kolejny białoborskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” wzięło udział w lokalnym konkursie grantowym „Działaj Lokalnie”.

               

28 wniosków , 13 zwycięskich w tym Nasz! „Nowe życie starych gratów” – to warsztaty decoupage w celu odnowienia starych zapomnianych rzeczy. Nadanie im nowego wyglądu i tchnienia. Warsztaty odbędą się w miejscowości Przybrda, projekt zakłada współpracę ze Szkołą Podstawowa w Drzonowie.

               

Końcowym efektem projektu jest organizacja kiermaszu. Środki zdobyte ze sprzedaży będą przeznaczone na hospicja dziecięce w naszym regionie. Szczegóły już we wrześniu.

               


               500-lecie Przybrdy - obchody               

5 lipca 2014 roku Sołectwo Przybrda obchodziło swój 500 jubileusz istnienia. Z tej okazji Sołtys, Rada Sołecka, Opiekun Świetlicy oraz Zespół "Katarzynki" przygotowali moc atrakcji. Obchody 500-lecia rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich mieszkańców , po której w pochodzie przy śpiewie wszyscy udali się do „Parku Nadziei”, gdzie po odczytaniu krótkiej informacji o założycielu miejscowości Przybrda Burmistrz Paweł Mikołajewski oraz Sołtys Anna Łajkosz odsłonili pamiątkowy obelisk ku czci pierwszego założyciela Martina Zartha.

               

O godz. 15 przy Świetlicy rozpoczęły się obchody i wielkie świętowanie. Otwarcia dokonał Pan Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski. Przybył on specjalnie na tą uroczystość aby podkreślić jak ważne są takie lokalne święta i działania które rzutują pozytywnie na obraz całej miejscowości oraz wszystkich mieszkańców i powodują, że lokalna społeczność może się integrować i wspólnie działać.

               

Przy lampce szampana i ogromnym jubileuszowym torcie rozpoczęły się atrakcje dla dzieci i młodzieży. Konkursy, zabawy, tańce i śpiewy. Debiut na scenie miał lokalny zespół „Katarzynki”, a gościem specjalnym był zespół „Stokrotki Nowobramskie z Koszalina”. Przy fantastycznej pogodzie mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych, niespodzianką dla wszystkich był pokaz sztucznych ogni. Dla wszystkich gości przygotowano smaczną grochówkę, oraz grillowane kiełbaski. Dzieci bawiły się na dmuchanych zamkach i uczestniczyły w zabawie z wolontariuszami Fundacji „DR CLOWN” z Bydgoszczy . Jubileusz to też okazja do pomocy chorym dzieciom na oddziałach onkologicznych, akcja prowadzona była przez lokalną Fundację „Zielona Nadzieja”. Dzięki temu udało się uzbierać ogromne kartony z artukułami biurowymi, puzzlami, maskotkami przekazane przez sponsorów oraz mieszkańców Sołectwa Przybrda.

               

Wszystkim którzy ofiarowali swoja pomoc serdecznie dziękujemy . Jubileusz 500 lecia istnienia miejscowości Przybrda to wydarzenie które zapisze się w kartach historii, cieszymy się że tak wiele rodzin mieszkańców uczestniczyło w tym ważnym wydarzeniu.

               

Wszystko to udało się dzięki wsparciu wielu osób: Firmie „Terbud” Marian Droździel Szczecinek , Firmie „durabet” Władysław Durał Boboliczki, Spółdzielni „Jutrzenka” w Przybrdzie, Dyrekcji BCKiR w Białym Borze, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Drzonowie, OSP Biały Bór, GS Samopomoc Chłopska Biały Bór, Firmie „ Iberelolica” Sp z o.o. oraz Gminie Biały Bór.

               

Dziękujemy służbom Straży Miejskiej w Białym Borze oraz Komendantowi Policji w Białym Borze za pomoc i zabezpieczenie imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do Naszego przyjaciela Wojciecha Więcławskiego, który poprowadził cały jubileusz i przygrywał nam do samego rana.

               

Dziękujemy mieszkańcom za pomoc, zaangażowanie, wsparcie i wspólna zabawę.                                                                                             Organizatorzy


"Szanowni Państwo

Zebraliśmy się dziś tu aby upamiętnić pierwszego założyciela Naszej osady. Ebersfelde, Przybyradz, Przybrda – w takiej kolejności zmieniały się nazwy Naszej osady na przełomie 500- lat. Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie rzutuje na rok 1565, choć we wcześniejszych aktach historii można zauważyć pojedyncze zdania, które dotyczą osady Ebersfelde min. rok 1500, lustracja ziem pomorza oraz lustracja starostwa Biały Bór.
Wiek XI roku 1500 -to wtedy na te ziemie przybywa, Martin Zartha i osadza się w tym miejscu, gdzie dziś XXI wieku mieści się miejscowość o nazwie Przybrda.
Przybrda licząca wtedy 20 łanów bardzo nieurodzajnych ziem i obejmująca park wielkości 7 łanów była wsią ziemską, należącą właśnie do Marina Zartha i jego szlacheckiej rodziny przybyłej z Niemiec. Na terenie osady znajdował się dwór szlachecki wzniesiony w pd części dziecińca w4 ćw XIX wieku kondygnacyjny z dachem naczółkowym z wystawkami w poziomie i werandą- rozebrany w latach 1987/1988.
Znajdowała się też tu kuźnia murowana z naturalnego kamienia i cegły wzniesiona na terenie dziedzińca gospodarczego. Potem w latach 70 zniszczona oraz cmentarz usytuowany północno – zachodniej części wsi, po którym dziś pozostały skarpy nasypowe, po tym jak uwcześni zarządcy w latach 70 podjęli decyzje o zniszczeniu świętego miejsca. Karta historii niestety nie mówi wiele o życiu, przemyśle o tym co się tu działo, w dokumentach możemy odczytać umowy kupna ziem, bydła, oraz kwity bankowe długów.
Z czasem na te ziemie przybywali kolejni mieszkańcy zasiedlając kolejne domostwa, stwarzając nowe miejsce na mapie Polski. Potem historia wspomina już pierwsze gospodarstw rolne , pracę ludzi na roli i rozwijająca się osadę o nowe budynki mieszkalne i domostwa. Dziś my mieszkańcy chcemy uczcić tego pierwszego, który zapoczątkował istnienie tej Wsi , która w 2014 roku tętni życiem i 5 lipca tegoż roku może świętować tak wspaniałą rocznicę."500-lecie Przybrdy

Zbiórka...

Głosowanie

               

Kochani od 19 czerwca trwa głosowanie na nagrodę publiczności w konkursie "Sołectw@ w sieci". Nasza strona dzielnie nas reprezentuje. Prosimy więc o liczne głosy.

Aby oddać swój głos wystarczy posiadać adres e-mail i wypełnić krótki formularz (odnośnik znajduje się na dole strony). Na maila otrzymają Państwo link, który należy zatwierdzić aby głos był ważny.


(zdjęcie formularza)
               
               

WYPEŁNIJ FORMULARZKochani...

               

Już niebawem w naszej miejscowości odbędzie się wielka uroczystość z okazji 500 -lecia istnienia naszej małej osady Przybrdy.
Z tej okazji został powołany komitet, który opracowuje plan obchodów tej uroczystości. Już niebawem zostanie On zamieszczony na naszej stronie. Jeśli macie pomysły, możliwości lub chcecie Nas wesprzeć przy organizacji to czekamy na wiadomości od Was pod numerami telefonów: 694145646 lub 668527686.
Każda pomoc lub pomysł są bardzo ważne. Chcemy, aby ten dzień był szczególny i żeby pozostawił pozytywne wrażenie oraz pamięć na lata.„Katarzynki” – na 3 Maja!

               

To był debiut na arenie Gminnej. Na zaproszenie Dyrekcji Białoborskiego Centrum Kultury i Rekreacji zespół pod wodzą niezastąpionego Wojciecha wykonał 7 piosenek, które bardzo przypadły do gustu widowni tak bardzo, że były nawet bisy. Panie jak zawsze stremowane ale w gotowości po prostu dały czadu. Cieszy Nas fakt, że „Katarzynki” rosną w siłę i stają się rozpoznawalne. Życzymy im samych sukcesów i połamania strun głosowych.

               

               

FILM:
               Pamiętamy...

               

W niedzielę 27 kwietnia w Watykanie odbyły się wielkie uroczystości kanonizacyjne Błogosławionego Jana Pawła II. Wielki Polak, Człowiek i Pasterz Kościoła Katolickiego po 9 latach oczekiwania został ogłoszony Świętym. Dla każdego z Nas jest to szczególny dzień i moment .

               

Także w Naszym Sołectwie przygotowaliśmy się na te uroczystości, jest to wyraz naszej pamięci oraz podziękowanie za tyle lat pontyfikatu.

               Życzenia świąteczne...

                                     

      Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
          Składamy Wam wiosenne życzenia
              Niech Jezus Chrystus, obarczy Was swoimi łaskami
                  Niech da Wam dużo siły i wiary
                      Tak abyście pokonywali wszelkie trudności życia.


                                                                Życzą:
                                                                            Sołtys, Rada Sołecka,
                                                          Opiekun Świetlicy oraz administrator stronyWarsztaty z jajem

               

Wielkanoc to czas jaj, mazurków i bab świątecznych. To też okres nowych świątecznych ozdób na naszym stole. Podczas wtorkowego popołudnia uczestnicy mogli zdobyć umiejętności które pozwoliły im przygotować świąteczne ozdoby na wielkanocny stół. Pod okiem p. Agnieszki Szwajczewskiej nauczyliśmy się robić piękne świąteczne drzewko z wieloma wielkanocnymi dodatkami.

               

Był tez świąteczny stroik na stół oraz zawieszka na okno. Atmosfera warsztatów była wspaniała, wszyscy skupieni na swoich dziełach tworzyli nowe piękne dekoracje które później mogli zabrać do domu. Materiały na warsztaty zakupiono z dofinansowania Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Baszkowicach której reprezentantem była Pani Agnieszka oraz z budżetu Sołectwa, składek uczestników warsztatów.

               

Sami oceńcie czy świąteczne prace które wykonaliśmy cieszą oko :) Dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach, a w szczególności Pani Agnieszce za poświęcony czas i wsparcie podczas tegorocznych warsztatów wielkanocnych w Przybrdzie.

                                                                                                D.P.

GALERIAŚWIĄTECZNE SPOTKANIE w Domu Opieki Społecznej

               

W poniedziałek 14.04.2014 zespół „KATARZYNKI” , gościł w Koszalińskim Domu Opieki Społecznej. Zespół zaprezentował cały repertuar piosenek o tematyce ludowej i wiosennej. Spotkanie to jest kolejnym dowodem, że „KATARZYNKI” to silna i bardzo prężnie działająca komórka w Naszym Sołectwie, oczywiście pod okiem mistrza Wojtka :)

               

Atmosfera spotkania była świąteczna, przyjazna i miła. Pensjonariusze gromkimi brawami dziękowali zespołowi za mile spędzony czas - bez bisów się nie obeszło :)

               Zaproszenie

               

                                NA WIELKANOCNE WARSZATY Z JAJEM

Podczas których można zdobyć nowe umiejętności w dekorowaniu naszych stołów, okien i drzwi. Będzie możliwość wykonania wielkanocnego stroika oraz wielu ozdób wielkanocnych pod okiem instruktora.

            Chęć udziału należy zgłaszać do opiekuna świetlicy do 14.04.2014

                                                Koszt udziału to 10 zł

                              Warsztaty odbędą się 15.04.2014 o godz. 16.00
                          Prosimy o przyniesienie ze sobą małej szklanej doniczki.


                                                                              Serdecznie zapraszamyBy żyło się lepiej… naszym dzieciom

               

W środę w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie, odbyło się spotkanie rodziców osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Biały Bór. Organizatorem spotkania była Fundacja „Promyk” w osobie Pani Marii Dragan z Białego Boru oraz Genowefa Migacz matka dziecka niepełnosprawnego z Przybrdy. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 20 rodzin, przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w osobie Pani Jolanty Woropaj, Redaktor Anna Winnicka z Radia Koaszlin oraz Burmistrz Gminy Biały Bór Paweł Mikołajewski. Spotkanie w całości poświęcone było sytuacji osób niepełnosprawnych, ich problemów, trudów dnia codziennego i braku wsparcia ze strony Państwa.

               

- Nasze dzisiejsze spotkanie jest formą poparcia dla strajkujących w Sejmie to akt wsparcia dla tych ludzi, którzy walczą dla nas i naszych dzieci o lepsze życie – mówili uczestnicy spotkania. Rodziny zapoznane zostały z przepisami jakie określają zasady przyznawania zasiłków dla osób niepełnosprawnych oraz innych form wsparcia udzielanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

               

Burmistrz w swoim przemówieniu wyraził wielkie uznanie dla każdej rodziny, która każdego dnia boryka się z trudnościami życia codziennego, wspomniał że rozumie rozgoryczenie rodziców i walkę o wyższe zasiłki -„ My jako samorządowcy zwrócimy się do naszych posłów, senatorów z pomorza aby wspierali działania rodzin którzy strajkują i walczą dla wszystkich niepełnosprawnych o lepsze życie. Jako jednostka samorządowa chcielibyśmy zapewnić waszym dzieciom lepsze życie poprzez uruchomienie dodatkowych zajęć i ćwiczeń w naszej gminnej przechodni rehabilitacyjnej, wiem że jest taka potrzeba żeby w pełni rehabilitować Wasze dzieci, dlatego staramy się o kontrakt z NFZ. Podjęliśmy także decyzje o zakupie nowego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych w porozumieniu z PFRON-em . Mamy nadzieje że to się uda. Staramy się pomagać i Was wspierać w miarę możliwości.”

               

Rodzice wymienili się doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z opieką zdrowotna i wsparciem ze strony Państwa. Rodziny opowiadały o swoich cierpieniach, codziennych zmaganiach, braku pieniędzy na podstawowe artykuły życia codziennego oraz o małych sukcesach swoich niepełnosprawnych dzieci. Były łzy, nerwy, bezradność i uśmiech. Spotkanie pomogło podnieść na duchu zmęczonych, bezsilnych rodziców i dodać im siły do dalszych działań. Efektem spotkania będą przygotowane pisma z apelem do posłów, senatorów o pomoc i wsparcie działań rodziców osób niepełnosprawnych.

               "KATARZYNKI" - wyróżnione

               

W sobotnie popołudnie zespół "Katarzynki" zrzeszony przy Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie udał się na VII Przegląd Ludowych Form Teatralnych "Spod Strzechy", który odbył się w Rosnowie. Panie w osobie: Marii Poruckiej, Haliny Chomiszczak, Zofii Flaszyńskiej, Katarzyny Łajkosz, Leokadii Pawełek, Oliwi Łajkosz, Weroniki Gilki, Barbary Mikuszewskiej, Anny Łajkosz i Stefani Karniewicz z pozytywnym nastawieniem wzięły udział w tym wielkim wydarzeniu, reprezentując Sołectwo oraz Gminę utworem "O pewnej Wiśniewskiej". Widowisko przygotowane przez Nasze Panie pod okiem Mistrza Wojciecha w oczach Komisji Konkursowej zostały docenione i wyróżnione.

               

Zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę (zestaw pater szklanych). Wszystkim "Katarzynkom" serdecznie GRATULUJEMY !!! Życzymy im jeszcze wielu, wielu sukcesów.

GALERIAZaproszenie...

               

Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty wielkanocne poświęcone dekorowaniu oraz ozdabianiu naszych stołów, okien i domów. Warsztaty będą prowadzone przez instruktora.

                      Koszt udziału oraz materiałów na warsztaty to tylko 10 zł

Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń, na które czekamy do 07.04.2014 Zgłoszenia przyjmuje opiekun świetlicy.Niedziela 2 marca – świętem Naszych Pań

W niedzielne popołudnie świetlice opanowały Panie z naszego Sołectwa. Wszystkie 52 miejsca były zajęte, zatem i zabawa musiała być rewelacyjna. Okazja była - bo już za kilka dni 8 Marca, Nasze Panie postanowiły uczcić ten dzień jeszcze przed środą popielcową.

               

Gościem specjalnym był zespół ”Jarzębiny” z Jelenia który uświetnił tą wielką niedzielną uroczystość. Sołtys Sołectwa Przybrda na początku przywitała zaproszonych gości i złożyła wszystkim Paniom życzenia. W pierwszej kolejności był wspólny śpiew zespołu „Jarzębiny” i lokalnej grupy wokalnej „Katarzynki”. Panie zaprezentowały swoje rewelacyjne głosy.

               

Potem wszyscy zasiedli do stołów gdzie mogli skosztować specjałów przygotowanych przez lokalne Koło Ligi Kobiet Polskich. Było radośnie i z uśmiechem, śpiewom nie było końca. Nadmienić należy, że lokalny zespół „Katarzynki” po raz pierwszy wystąpił przed tak wielką publicznością, a już niedługo pojedzie do Świdwina aby reprezentować Nas na amatorskim przeglądzie piosenki ludowej.

               

Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych, a Panie opuszczały świetlicę ze śpiewem na ustach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania i całemu zespołowi „Jarzębiny” wraz z dyrygentem Wojtkiem, który jest trenerem wokalnym naszego lokalnego zespołu.

GALERIAFerie i po feriach…

Dwa tygodnie odpoczynku od szkolnej ławy już za nami, teraz kolejny semestr i pora wziąć się do pracy. Ale jeszcze na chwilę wróćmy do ferii i powspominajmy. Dzięki wsparciu Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie mogliśmy uczestniczyć w wielu zajęciach zorganizowanych w naszej świetlicy.

               

Było fajnie i na pewno bez nudy. Zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne, spacery do lasu, do sąsiedniej miejscowości, wizyta u osób starszych, pomoc i relax w szczecineckim basenie to tylko mała część tego co się u Nas działo. Jak zawsze zajęcia kulinarne cieszyły się największym zainteresowaniem, piekliśmy pizzę, babkę ziemniaczaną, pączki, chrusty i rogale. Gotowaliśmy makaron na spaghetti, przygotowaliśmy kolorowe kanapeczki i przepyszne duże hamburgery – było słono, słodko i smacznie. Malowaliśmy ołówkiem, farbami i pastelami. Bawiliśmy się z ciastoliną, modeliną i plasteliną.

               

Graliśmy w różnorodne gry edukacyjne. Chodziliśmy na spacery w dzień i w nocy, a po takich wyprawach zawsze było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Były zadania graficzne na komputerze, zabawy na świeżym powietrzu oraz akcja sprzątania naszej wsi. Ponadto dzieci odwiedzały osoby starsze i samotne, pomagały im i w tłusty czwartek obdarowały je słodkościami. Poważnie robiło się w momencie czytania bajek i książek przez nasze dzieciaki. Prace techniczne pozwoliły nam zbudować dwa karmiki dla ptaków.

               

Znalazł się także czas na projekcje filmów i wspólną grę na X-Box-e. Wspólnie także pracowaliśmy nad decupage i przygotowaliśmy dekorację wiosenną w naszej świetlicy. Zajęć i innych rozrywek było więcej. Ale jedno musimy przyznać NUDY NIE BYŁO !!! Atmosfera na zajęciach była rewelacyjna, świetnie się bawiliśmy i odpoczywaliśmy. Możemy uznać że aktywnie i z uśmiechem na twarzy spędziliśmy tegoroczne ferie zimowe. Choć musimy przyznać, że jest jedna rzecz która nam się nie udała :) zabrakło śniegu :) - ale sorry taki mamy klimat. Kolejne ferie za rok – powodzenia w szkole :)

opiekunowie D.P.

Składamy podziękowanie dla FUNDACJI WSPOMAGANIA WSI – za możliwość spędzenia Pożytecznych Ferii 2014.

GALERIAOgłoszenie

Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się
dwudniowa wycieczka do Częstochowy.

Koszt wycieczki to 170 złod osoby.v W kwocie tej jest przejazd w dwie strony, nocleg oraz ubezpieczenie.

Kwota ta nie obejmuje wyżywienia, możliwość zakupu na miejscu.
Organizator przewidział także możliwość zwiedzania atrakcji znajdujących się na trasie do Częstochowy.

Liczba miejsc ograniczona (wolnych miejsc 16)

Osoby chętne powinny zgłaszać się do dnia 16 marca 2014 do opiekuna świetlicy w Przybrdzie lub pod numer telefonu: 694 145 646.

Organizator może odwołać wyjazd w przypadku braku osób chętnych.To już rok...

Kochani 1 marca minął dokładnie rok od kiedy nasza strona zaistniała w sieci. Oby takich urodzinowych tortów było więcej. Dziękujemy za ten rok!!

               Kronika

Serdecznie zapraszamy do nowej zakładki "Kronika" . Znajdziecie tam Państwo zeskanowaną kronikę Przybrdy. Serdecznie zapraszamy do przeglądania. Na naszej stronie na facebooku możecie Państwo komentować każde zdjęcie. Serdecznie zapraszamyFerie zaczęły się wspaniale

Nie ma to jak porządnie i z rozmachem rozpocząć dwa tygodnie leniuchowania. W sobotnie popołudnie z grupą 50 osób udaliśmy się na szczecinecki basen, aby oddać odprężeniu w cieplutkiej i bardzo chlorowanej wodzie, hahaha.

               

Razem z Firmą Transportową ”Dana„ z Czarnego ruszyliśmy w komplecie z uśmiechami na twarzy. Pod okiem opiekunów spędziliśmy ponad półtora godziny na świetnej zabawie i relaksującej kąpieli. Atmosfera na basenie była fantastyczna, dzieci małe bawiły się w cieplutkiej wodzie w brodziku, starsi w basenie do 1.35 m, a część z Nas korzystała ze zjeżdżalni i bąbelkowej wanny.

               

Bardzo szybko nam minęły te chwile, potem szybciutko do szatni i do autokaru z którym udaliśmy się do Szczecineckiego Mc’Donalds gdzie czekały na nas przepyszne kanapki i cola.

               

Po wielkim obżarstwie ruszyliśmy w podróż powrotną, gdzie przez cała drogę śpiewaliśmy dyskotekowe przeboje, klaszcząc i śmiejąc się do łez. Wycieczka była bardzo udana, każdy z Nas otrzymał jeszcze słodki upominek. A na koniec wszyscy w podziękowaniu dla kierowcy zaczęli bić brawa z czego Pan Adam był bardzo zadowolony i podziękował Nam za świetne 5 godzin dobrej zabawy.

               

Wycieczka mogła się odbyć dzięki wsparciu rodziców, Fundacji Wspomagania Wsi oraz Naszemu Przyjacielowi Piotrkowi Chomiszczakowi za co serdecznie w imieniu wszystkich Wam DZIĘKUJEMY!


Organizatorzy : D.P.

GALERIAI się rozkręciło...               

To dopiero drugie spotkanie i na pewno nie ostatnie. Nasze Pani się rozkręciły na całego i chyba już nic nie może ich zatrzymać :) Dwie godziny intensywnych ćwiczeń powolutku przynoszą oczekiwane rezultaty. Śpiew na dwa głosy, stopniowanie, podział na głosy to już Panie maja za sobą. Treningi są intensywne, ale humor wszystkim dopisuje. Najlepsze co możemy zauważyć, to integrację i działanie w grupie, a to Nas bardzo, bardzo cieszy :)!Oj będzie się działo...               

W piątkowe popołudnie Ośrodek Integracji Kulturalnej w Przybrdzie zabrzmiał wieloma głosami. Pierwsze słowa jakie zostały wypowiedziane tuż na początku to: "oj będzie się działo" i faktycznie dziać się będzie. Panie pod okiem Wojciecha Więcławskiego będą ćwiczyć, szkolić się, śpiewać i reprezentować naszą miejscowość na różnorodnych arenach powiatu i województwa. Powstaje zespół/chór, który swoim głosem będzie rozświetlał wszystkie nasze imprezy, a także będzie brał czynny udział w życiu naszej parafii.

               

Bardzo cieszymy się tak dużym zainteresowaniem naszych Pań i chęcią stworzenia czegoś co będzie ich dobrem wspólnym. Oprócz tego jest to bardzo dobra okazja do integracji i świetnej zabawy. Nadal czekamy na męskie głosy i liczymy że próby, które będą odbywać się min. 4 razy w miesiącu . Pozwolą na stworzenie silnej grupy o anielskich głosach :) Kolejne spotkanie odbędzie się 12 lutego o godzinie 19.00 w świetlicy zapraszamy.

               Pożyteczne ferie 2014

Ponadto odbędzie się wiele różnorodnych zajęć rozrywkowo - edukacyjno – sportowych. Koła zainteresowań: plastyczne, muzyczne, techniczne, kulinarne.

Wycieczki do lasu i ogniska. Drugie śniadania oraz słodkie poczęstunki. Zabawa na sali gimnastycznej: gry zespołowe i turnieje sportowe. Będziemy się opiekować osobami starszymi i pomagać im w codziennych obowiązkach. Będziemy wspierać osoby niepełnosprawne w czytaniu i pisaniu. Spotkamy się z naszym dzielnicowym na rozmówkach o niebezpiecznych używkach. A 14 lutego ruszamy na basen i do Mc'Donalds. No i nie zapominamy o nocnych szaleństwach z kolegami ze Świerszczewa i codziennym głośnym czytaniu w naszej świetlicowej kawiarence.

Wszystko to w ramach współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi z Warszawy.

Harmonogram może ulec zmianom o których będziemy informowali na tablicy ogłoszeń w świetlicy tak samo jeśli chodzi o godziny zajęć.

Zatem zapraszamy wszystkich już dziś na „Pożyteczne Ferie 2014”

Ściągnij harmonogramMiło było Nam Was gościć...

Czy niedzielne obiadki w Ośrodku Integracji Kulturalnej wpiszą się już na stałe w obraz naszej miejscowości? Zobaczymy! Tymczasem pierwszy bardzo uroczysty obiad z okazji Dnia Babci i Dziadka już za nami. Sołtys, Rada Sołecka oraz Opiekun Ośrodka w sposób może mniej tradycyjny chcieli uczcić to szczególne święto naszych seniorów. Postanowiliśmy zatem zaprosić wszystkich na uroczysty obiad i słodki poczęstunek. Cieszy Nas fakt że spotkało się to z pozytywnym odzewem ze strony naszych mieszkańców. Kilka minut po 14, Sołtys Anna Łajkosz przywitała wszystkich gości , życząc im udanego spotkania oraz zdrowia na ten Nowy Rok. Wszyscy zasiedli do stołu aby zjeść obiad przygotowany przez nasze Panie, które dzielnie pracowały od godzin porannych w kuchni. Atmosfera spotkania była bardzo świąteczna, po obiedzie postawiono na stoły patery z ciastami, owocam, kawę i herbatę. Całą uroczystość uczczono lampką szampana wzniesioną przez Sołtysa. Były śpiewy, wspomnienia, były opowieści i atmosfera, która na pewno pozostanie w naszej pamięci. Dzięki takim spotkaniom, mieszkańcy na nowo mogą się poznawać, integrować, rozmawiać i uśmiechać do siebie. Podczas tej uroczystości zostały wręczone także nagrody w świątecznym konkursie na najładniejszy balkon, posesję i okno. Laureaci: Państwo Barszcz, Państwo Wierzchowscy, oraz Pani Bartczak otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk Pani Sołtys.

Składamy wszystkim serdecznie podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie niedzielnej uroczystości, a w szczególności dla Pani Agnieszki Łajkosz, Elżbiety Puppel, Danuty Zubal oraz Przemysława Kuchenbekera.

Uroczystość finansowana była z budżetu Sołectwa oraz przy wsparciu Fundatora Piotra Chomiszczaka, który jest przyjacielem naszego Ośrodka.

Wszystkim zaś babciom, dziadkom, osoba starszym i schorowanym życzymy wielu radosnych chwil, uśmiechu, a nade wszystko dużo dużo zdrowia.

GALERIAZaproszenie...

                               

          Sołtys, Rada Sołecka i Opiekun Świetlicy
                 mają zaszczyt zaprosić na uroczysty obiad
                      wszystkie Babcie i Dziadków
                           w Świetlicy Wiejskiej dnia 26.01.2014 (niedziela) o godz 14.00

                                                   Serdecznie zapraszamy"KPW" - Kochać, Pomagać, Wierzyć

Sobotnie popołudnie 18 stycznia 2014 roku pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako nowe otwarcie i start do działania i pomocy naszej lokalnej społeczności. A wszystko zaczęło się od tego, że chęć pomagania innym była silniejsza od tego co takie przyziemne.

               

Spotkanie w całości poświęcone było kwestii pomocy wszystkim potrzebującym, dzieciom młodzieży, osobą starszym i schorowanym, a także niepełnosprawnym. Głównym inicjatorem spotkania był człowiek o wielkim sercu, który wbrew istniejącym przeciwieństwom losu postanowił Nam pomóc. Piotr Chomiszczak, były mieszkaniec naszej miejscowości, odwiedzający swoich rodziców w rodzinnej wsi pewnego dnia wpadł na pomysł, że trzeba pomóc wszystkim tym którzy potrzebują tej pomocy i stworzyć Fundację, która będzie pomagać naszym mieszkańcom. Przedstawił On swój plan działania i sposób w jaki ma działać fundacja i w jakim zakresie pomagać . To on podczas wystąpienia był wielokrotnie oklaskiwany przez naszych mieszkańców. Wyciągnął rękę w naszym kierunku z pomocą, o której nikt wcześniej nie pomyślał.

               

Dzięki jemu otwieramy nowa kartę i bierzemy się do pracy. Dużym wsparciem dla Nas okazała się także wizyta Pana Burmistrza Pawła Mikołajewskiego, który przekazał nam dużo cennych rad dotyczących założenia, a potem funkcjonowania Fundacji. Wizyta gospodarza Naszej Gminy podniosła rangę naszego spotkania i wzmocniła nas do dalszego działania. Plan jest taki: fundacja, która ma powstać opiekować się ma wszystkimi mieszkańcami , ma także prowadzić działalność sportowo- rekreacyjno- edukacyjną. To zarząd będzie decydował o kierowaniu potrzeb w odpowiednim kierunku i będzie się rozliczał z każdej otrzymanej złotówki. Zapytacie skąd na to kasa? Z 1% od wielu ludzi - osób prywatnych, firm , instytucji, sponsorów. To działania zarządu maja pokazać innym, że pieniądze te są bardzo dobrze lokowane i wykorzystywane. To w gestii władz fundacji będzie zdobycie zaufania wielu ludzi, aby mogli oni wspomóc nasza fundację. Powiecie może po co to wszystko, że jest to nie potrzebne i bez sensu. Może i tak !!! Jednak bezsensu jest siedzieć w domu i nic nie robić, a najlepiej jeszcze ponarzekać. Dla niektórych jest to idealne rozwiązanie. Ale nie dla nas!!! Chcemy złapać tą dłoń i na niej się wesprzeć. Już drugi raz taka szansa się nie trafi. Nikt nie wyciągnie do nas ręki po raz kolejny. Nie zmarnujmy tej szansy - do pracy!!!

Oczywiście, że będziemy Was o wszystkim informować, liczymy także na Was i Wasze wsparcie.

               

A teraz o prezencie - na dobry początek, główny sponsor Fundacji zakupił dla Nas - dla Fundacji samochód Citroen S8, 7 osobowy, do dyspozycji wszystkich mieszkańców. To ewenement jakiego w tej Gminie jeszcze nie było, to dar serca który pomoże wielu osobom.

My wsiadamy do autobusu i jedziemy w wyznaczonym kierunku, czy Wy tez wsiadacie?

Więcej zdjęć facebooku - zapraszamy :)Zaproszenie...

Czy masz chęć pomagać innym? Interesuje Cię co się dzieje i dziać będzie w naszej miejscowości? Czy chcesz pomagać dzieciom, osobą starszym, niepełnosprawnym, potrzebującym i działać na rzecz rozwoju naszej miejscowości? Masz coś do zaproponowania? Jesteś otwarty na współdziałanie i prace na rzecz lokalnej społeczności? Chcesz pozostawić cegiełkę dobra która potem do Ciebie wróci?

                                To teraz masz szansę!!!
        Teraz jest czas na Twój głos i pomoc!!!


Zapraszamy wszystkie chętne osoby do udziału w spotkaniu informacyjnym w sobotę 18.01.2014 o godz. 16.00 w świetlicy wiejskiej.

Ktoś o bardzo dobrym sercu chce Nam pomóc: Nam mieszkańcom, Nam dzieciom , młodzieży, Nam osobą starszym i niepełnosprawnym. Każdy głos jest ważny, każde wsparcie, pomysł na wagę złota.

Nie bądź obojętny na to co się będzie działo w naszej miejscowości, pomóż Nam a My Ci także pomożemy. Zapraszamy do dyskusji, sprawa ta jest ważna dla Nas wszystkich, nie zawiedźmy osób które chcą Nam pomóc.Razem możemy więcej - może nowe boisko?

Gdy z początkiem roku, mieliśmy małe spięcie z Naszą młodzieżą nie sadziliśmy że tak szybko połączy Nas ponownie jedna sprawa. Nie jest łatwo okiełznać 12 różnych charakterów, szczególnie w sytuacji zdenerwowania i gdy wszyscy mówią naraz.
               
Wiele jest racji Naszej i racji Ich, ale nie ma co się boczyć, zakasujemy rękawy i do pracy – razem możemy więcej!
               
Nie ma chyba w Gminie Biały Bór tak bardzo licznej grupy młodzieży i dzieci, która w każdej wolnej chwili fascynuje się grą w piłkę nożną. Nie ma dnia, żeby nie rozegrał się mecz czy sparing wśród naszych młodych. Każdą chwilę poświęcają piłce nożnej czy to na świeżym powietrzu czy tez grając w XBox-a. Ta fascynacja futbolem jest tak ogromna, że nie było innego wyjścia, ten rok należy do młodych sportowców i Im chcemy teraz pomóc.
               
Jak wiece żeby grać oprócz stroju, kondycji i zapału potrzebne jest boisko na którym można bez żadnych przeszkód rozegrać mecz. Niestety boisko w Przybrdzie się do tego nie nadaje. Nawierzchnia jest bardzo twarda, z ziemi wystają kępy trawy, jest ono niewymiarowe i jak wspólnie oceniliśmy nadaje się tylko na łąkę dla bydła. Nie może tak być!!! Młodzież i dzieci muszą mieć miejsce do pogłębiania swojej pasji i zafascynowania piłą nożną. Dlatego też wspólnie zaczynamy działania na rzecz budowy nowego boiska, które musi powstać w tym roku przy wsparciu Naszych przyjaciół, Władz Gminnych oraz mieszkańców naszego Sołectwa. Wszystko poszło sprawnie. To młodzież napisała podanie do Burmistrza Białego Boru Pawła Mikołajewskiego. To młodzież zdobyła ponad 120 podpisów poparcia od mieszkańców, a to My w poniedziałek 13 lutego jako delegacja spotkamy się u Pana Burmistrza aby przekazać mu podanie i apelem o pomoc.
               
Zatem drodzy przyjaciele jeśli macie jakiś pomysł, możliwości lub wiecie gdzie można zdobyć na to fundusze to czekamy na wieści od Was, każda pomoc jest ważna!!!
               

                                                                                                      Dana i PrzemoNoworoczne spotkanie w Szczecineckim basenie

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na noworoczną wycieczkę do szczecineckiego basenu.

Koszt wycieczki to tylko 10 zł

W skład tej sumy wchodzi:
- transport autokarem w dwie strony
- ubezpieczenie
- wizyta na basenie -2 godziny zabawy
- wizyta w szczecineckim McDonald’s + smaczny poczęstunek
- słodki upominek dla wszystkich

Wszystkie osoby chcące wziąć udział w wycieczce powinny się zgłosić wraz z opłatą do Opiekuna Świetlicy do dnia 31 stycznia 2014. Liczba miejsc ograniczona.

Wycieczka wsparta jest finansowo, przez PRZYJACIELA Ośrodka Integracji Kulturalnej w Przybrdzie człowieka o bardzo dobrym sercu chcącego pomóc Nam w organizacji zajęć i wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Jest to drugi projekt który został wsparty, przez Naszego „Mikołaja” - Bardzo serdecznie mu dziękujemy!!! :)Świąteczny konkurs rozwiązany!

Dobiegł konkurs na najładniejszy balkon, okno, i posesję. Komisja konkursowa w składzie:
Ewa Kubicka – Szef gastronomii restauracji „Awantii”
Agnieszka Siewiera – Inspektor UMiG Biały Bór
Bozena Feculak – pracownik UMiG Biały Bór

nie miała łatwego zadania, wszystkie ozdoby świąteczne w naszej miejscowości były piękne. Komisja zatem podjęła decyzje, że pod uwagę należy wziąć wkład pracy ręcznej w wykonanie świątecznych ozdób. Po burzliwej naradzie otrzymaliśmy protokół w którym czytamy:

"Komisja konkursowa, świątecznego konkursu w miejscowości Przybrda postanowiła przyznać nagrody w trzech kategoriach:

Najładniejsze okno - najwyżej ocenione zostało Okno Państwa Grażyny i Krzysztofa Wierzchowskich.
Najładniejszy balkon - Najwyżej oceniono balkon Pani Andżeliki Bartczak
Najładniejszą posesja - Najwyżej oceniono posesję Państwa Agnieszki i Adama Barszczów.”

Wszystkim laureatom konkursu GRATULUJEMY !!!
Kolejny taki konkurs odbędzie się już w grudniu 2014 r.
O wręczeniu nagród laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.Pożyteczne Ferie 2014 wsparte przez Fundację Wspomagania Wsi

A! to niespodzianka tuż początkiem Nowego Roku otrzymaliśmy fantastyczną wiadomość. Nie będzie nudy w Ferie , wniosek który został złożony w Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie zakwalifikował się do grona szczęśliwych grantobiorców. Dzieciaki podczas tegorocznych zimowych ferii które rozpoczynają się w naszym województwie 17 lutego, będą uczestniczyć w wielu zajęciach jakie dla nich zaplanowano min: zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne, wycieczki do lasu, ogniska, wizyta w bibliotece, na hali sportowej, czy wizyta w kinie. Głównym celem projektu jest pomoc osobą starszym w codziennych czynnościach: przyniesienie opału, wyniesienie śmieci, rozmowa. Ponadto każdego dnia przewidujemy godzinne czytanie na głos, oraz seanse filmowo- naukowe.

1o dni dobrej zabawy i spędzenia wolnego czasu w miłej i przyjaznej atmosferze. Szczegółowy harmonogram zajęć podamy w najbliższym czasie.

Już dziś zapraszamy wszystkich do zabawy!!!

Działania w czasie zimowych ferii 2014 wsparte są przez prywatną osobę o bardzo dobrym sercu, która mieszkała kiedyś w Przybrdzie, a teraz chce pomóc Nam w organizacji ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży. Niebawem będziemy mogli ujawnić naszego Mikołaja. Już teraz przesyłamy mu szeroki uśmiech w podziękowaniu za pomoc.Życzenia Świąteczne...Mikołaj odnaleziony - wszystkie dzieci szczęśliwe !

W czwartkowe popołudnie, tuż około godz 17.00 świetlica była pełna od uśmiechniętych i radosnych buzi dzieciaczków. Wszyscy z niepokojem i zaciekawieniem czekali i zastanawiali się gdzie ukrył się Mikołaj. Pani Opiekun Świetlicy Danuta Zubal , przekazała dużą kopertę od Mikołaja. Grupa detektywów natychmiast przystąpiła do pracy, wszyscy wraz z Panią Sołtys Anną Łajkosz ruszyliśmy w drogę. Mapa była bardzo skomplikowana, a i droga nie była łatwa, szliśmy ciemnym polem, po błocistej drodze ze śpiewem kolęd i świątecznych piosenek. Dotarliśmy do trawiastej góry, gdzie skręciliśmy w lewo, dalej szybkim krokiem do przodu przez ogrody, boiska, aż do głównej ulicy. Tam zatrzymaliśmy się na chwilkę aby przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa w przechodzeniu przez jezdnię , nooooooooooo a potem już szybciej i szybciej krok za krokiem, aż do celu gdzie swoją obecność w oddali ogłaszał Mikołaj dzwoniąc w swój mały dzwonek. Wszystkie dzieci rzuciły się na Mikołaja, aby się z nim przywitać. Mikołaj staruszek, ledwo stał na nogach, gdyż przyjechał do Nas na rowerze, dzieci zatem wzięły pod pachę Mikołaja i wspólnie udały się do „Parku Nadziei” . Tam na miejscu na wszystkich czekało wielkie ognisko i ławeczki, gdzie Mikołaj przysiadł i rozmawiał z dziećmi. Były śpiewy kolęd, wierszyki, były rózgi i wspomnienia Mikołaja. Każde dziecko otrzymało świąteczna paczkę oraz mogło upiec sobie kiełbaskę na ognisku i napić się ciepłej herbaty. Na koniec rodzice puścili w niebo lampiony szczęścia, Mikołaj zaś złożył wszystkim świąteczne życzenia i udała się w drogę aby dostarczyć świąteczne paczki dla najstarszych mieszkańców Sołectwa Przybrda.

Atmosfera spotkania była bardzo radosna, dzieci uśmiechnięte i zadowolone i My też że mogliśmy sprawić że na buzi tych dzieci pojawił się uśmiech.

Ale !!! to nie wszystko co zostało przygotowane dla dzieci. Jest gdzieś kawałek drogi stąd, Człowiek o bardzo bardzo wielkim sercu. Można powiedzieć, że jest jak drugi Mikołaj, chce On sprawić aby ten uśmiech gościł częściej na buziach dzieci w naszej miejscowości. Jest to niespodziana, którą odkryjemy w styczniu, wtedy też ujawnimy kto jest tym Mikołajem i jak bardzo wielką radość swoją postawą sprawił Nam i wszystkim dzieciom.

                                                                                Opiekunowie : Przemo i Dana.

GALERIAPiszą o Nas...W poszukiwaniu Mikołaja...

W niedzielny wieczór, w świetlicy wiejskiej włączył się alarm, zaniepokojona tym faktem Pani opiekun, natychmiast udała się sprawdzić co się stało, otworzyła pierwsze drzwi, drugie i oniemiała ze zdziwienia.

Otóż przed jej oczyma stanął obraz wielkiego wybuchu , wszędzie było pełno sadzy, drzwi komina otwarte, a na podłodze ogromne ślady po butach. Natychmiast sprawdziła wszystkie pomieszczenia, ale nikogo nie było, nagle zauważyła na stole duża kopertę z napisem „do wszystkich grzecznych dzieci”, bez wahania otworzyła ją i zaczęła głośno czytać:

„W magiczną noc, gdzieś niedaleko Was będę odpoczywał po długiej drodze. Szukajcie mnie jeśli chcecie, a jak mnie znajdziecie to słodkości jeść będziecie. Potem ogień rozpalimy i kolędę zanucimy, a żebyście nie zbłądzili mapę sadzą moje skrzaty nakreśliły”
                                                                   Mikołaj


Zatem mapę ową trzymamy i w czwartek 19 grudnia o godz. 18.00 wyruszamy. Ubierzmy się cieplutko, bo chłodek na dworku. Ruszymy ze śpiewem w drogę po niego by przyprowadzić do świetlicy naszego świętego, gdzie w blasku ognia słodkości nam da. A my tak wdzięcznie za jego przybycie kolęd śpiewem się odpłacimy.

Do wędrówki zapraszamy!

Projekt spotkania organizowany jest przez Sołtysa, Radę Sołecką i Opiekuna Świetlicy w ramach budżetu Sołectwa na rok 2013. Upominki przygotowane są dla dzieci zamieszkujących Sołectwo Przybrda od lat „0” do lat 14 - zgodnie z wykazem UMiG w Białym Borze z dnia 01.01.2013.Kremowy Barszcz Wigilijny – najlepszy!

W niedzielne popołudnie w Białym Borze odbył się „Jarmark Bożonarodzeniowy”, była to okazja do spotkania się ze znajomymi oraz zaprezentowania się na arenie gminnej. I my wzięliśmy w niej udział, dzieci z Ośrodka Integracji Kulturalnej przygotowały świąteczne stroiki, które podczas Jarmarku sprzedawały, odbyły się prezentacje śpiewu kolęd przygotowane przez dzieci z Gimnazjum w Białym Borze. Atmosfera była iście świąteczna. Przy dźwięku kolęd Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis oraz Burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski dla pierwszych 100 osób rozdawali karpia, który przywieziony został przez Lokalną Grupę Rybacką „Partnerstwo Drawy” ze Szczecinka, było stoisko Lasów Państwowych z Miastka, gdzie można było zakupić świąteczną choinkę. Dla wszystkich gości był gorący barszczyk przygotowany przez BCKiR w Białym Borze. Podczas Jarmarku odbyło się wiele konkursów na najsmaczniejszy barszczyk, ciasteczko, czy tez piękny stroik. My wystawiliśmy do konkursu Grzybowy Kremowy Barszczy Wigilijny, który jak się później okazało zachwycił podniebienia Jurorów i zdobył pierwsze miejsce. Barszczyk został przygotowany prze Panią Barbarę Kuchenbeker, a nagrodę (robot kuchenny) odebrał jej syn.

Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny nasi mieszkańcy stają na podium, reprezentują Oni nie tylko siebie ale także nasze Sołectwo za co serdecznie Im dziękujemy i GRATULUJEMY WYGRANEJ !Więcej zdjęć TUTAJ"Festiwal Pieroga" - wielki finał... działo się, oj działo!

To już koniec naszych działań w Programie "Działaj Lokalnie" – Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, lokalnego ośrodka „Działaj Lokalnie” oraz Fundacji Nauka dla Środowiska z Koszalina. Dzięki ich wsparciu w naszej miejscowości odbyły się warsztaty i wielki „festiwal pieroga". Ale od początku...

Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI" w Białym Borze złożyło wniosek w ramach programu "Działaj Lokalnie" pn: "Pieróg, pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim" i otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 4940 zł na prowadzenie działań w ramach tego projektu. Odbyły się warsztaty z zakresu lepienia pierogów, tworzenia nowych farszów i przepisów. Końcowym efektem działań było wyłonienie specjału Przybrdowskiego, którym jak już wiecie są pierogi drożdżowe z kaszanką, jabłkiem i płuckami . Podczas trwania projektu dzieciaki ze świetlicy zaprojektowały pieroga giganta, przygotowały wstępny zarys pocztówki oraz broszury promocyjnej naszego Sołectwa.Świąteczny konkurs z nagrodami !

Sołtys, Rada Sołecka i Opiekun świetlicy ogłaszają świąteczny konkurs dla mieszkańców Sołectwa Przybrda na:
- najpiękniejsze świąteczne okno
- najpiękniejszy świąteczny balkon
                                                - najpiękniejsza świąteczna posesja

Celem konkursu jest propagowanie świątecznych tradycji związanych ze strojeniem naszych domów i mieszkań.

1. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Sołectwa Przybrda.
2. Czas trwania konkursu od 6 grudnia do 24 grudnia.
3. Ocenę poszczególnych kategorii dokona komisja konkursowa 3 osobowa nie będąca mieszkańcami wsi.
4. Ocena dotyczyć będzie każdego okna, balkonu i posesji - nie potrzeba żadnych zgłoszeń.
5. Technika, wykorzystanie elementów dekoracyjnych - dowolna.
6. Z spośród wszystkich ocenionych okien, balkonów i posesji - komisja wyłoni po jednym zwycięzcy w każdej kategorii.
7. Zwycięzca w każdej z trzech kategorii zostanie poinformowany o wygranej przez Sołtysa Sołectwa Przybrda.
8. Nagrody rzeczowe – sprzęt AGD - ufundowane przez Sołectwo Przybrda zostaną przekazane zwycięzcą przez Sołtysa.
9. Wszelkie kwestie sporne rozstrzyga Rada Sołecka Sołectwa Przybrda.

                      ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W KONKURSIE„Festiwal Pieroga„ – wielki finał

Już w piątek 6 grudnia o godzinie 15.00 w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbędzie się „Festiwal Pieroga”- samorządowcy kontra mieszkańcy Sołectwa Przybrda. Z wielkim niepokojem ale zarazem ciekawością czekamy na piątkowe wydarzenie jakim będzie konkurs w lepieniu pieroga,. Trzy stanowiska, trzy drużyny, 60 minut - tylko tyle i aż tyle aby zachwycić jury naszego konkursu. Czy uda się oczarować Jury, okaże się to już 6 grudnia, każda drużyna będzie miało do przygotowania pierogi o bardzo starej recepturze, której nie możemy jeszcze ujawnić, ale możemy powiedzieć że szykuje się zabawa jakiej długo u nas nie było, a wszystko w ramach programu Działaj Lokalnie 2013 i projektu pod nazwą ”Pieróg, Pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim”. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł skosztować pierogów z około 15 farszami które zrobimy, a na finał specjał Przybrdowski dla wszystkich. Uczestnicy oraz goście otrzymają nasze pamiątkowe gadżety, a zwycięska drużyna puchar oraz złoty wałek do ciasta.

O przebiegu festiwalu oraz relacji z poszczególnych działań na pewno napiszemy. Trzymamy kciuki za naszą Sołecką drużynę.

Partnerami działań są: Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Nauka dla Środowiska z Koszalina, Sołectwo Przybrda, Gmina Biały Bór.Idą Święta

Dużymi krokami zbliżają się do nas najpiękniejsze święta w roku kalendarzowym. Jest to magiczny czas pięknych choinek, światełek, bombek. Czas kiedy każdy z nas staje się lepszy dla drugiego, częściej się uśmiecha ofiarując swoje dobre serce dla innych. Jest to także okres wielkich przygotowań i zmian. I my także wzięliśmy się już do pracy, przygotowaliśmy świąteczna dekoracje naszej świetlicy, aby w ten sposób uczcić nadchodzący okres. Dużo pracy zajęły nam wiszące ikabany świąteczne, ale myślimy ze efekt jest przepiękny. Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy nasz mały kącik świąteczny dla podkreślenia wielkości tych świąt. A od 15 listopada zaczęliśmy prace nad świątecznymi stroikami dla naszych mieszkańców, SĄ już gotowe i można je zakupić, pieniążki w ten sposób zdobyte przeznaczymy na ferie zimowe i wyjazd na basen.

Już niedługo Mikołajki, a po nich wielkie oczekiwanie na choinkę, którą w tym roku będziemy stroić przed świetlicą.

Aby tradycji stało się zadość wspólnie z dzieciakami upieczemy nasze kruche pachnące ciasteczka, które co roku towarzyszą nam we wspólnych spotkaniach w świetlicy i gorącej cytrynowej herbacie w zimowe długie wieczory. Zobaczcie jakie ozdoby udało nam się wyczarować na ten świąteczny czas

GALERIAPromocyjne gadżety

Już są i strasznie się z tego powodu cieszymy. Otóż w ramach projektu „Pieróg, pierogi, pierożki, specjałem Przybrdowskim” powstały nasze promocyjne gadżety którymi możemy teraz się pochwalić. Będą one promować naszą miejscowość na arenie powiatowej, wojewódzkiej, a nawet ogólnopolskiej. Wszystkie te promocyjne rzeczy są dziełem pracy wielu osób, których nie jesteśmy w stanie tu wymienić ale jedna osoba, była najważniejsza w całym harmonogramie prac nad naszymi gadżetami. Piotr Maciupa z Białoborskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Białym Borze, to spod jego ręki wychodziły ostateczne wersje naszej promocyjnej pocztówki i broszury, On czuwał nad jakością, treścią i składem poszczególnych etapów pracy. Za co w imieniu koordynatorów serdecznie mu dziękujemy!

Wspomnieć należy też o mega wielkim pierogu, którego niestety nie da się zjeść, ale ….

jest to niezwykła rzecz która będzie promować nasze działania już 6 grudnia podczas „Festiwalu Pieroga”, a potem będzie jeździł z nami po okolicach celem promocji naszego „Specjału Przybrdowskiego” i małej popegeerowskiej wsi w Gminie Biały Bór

GALERIASzpinak - nasz nowy przyjaciel

To już trzeci dzień kiedy, na terenie Ośrodka Integracji Kulturalnej zamieszkał nasz nowy mały przyjaciel. Szpinak bo tak go nazwaliśmy został znaleziony przez białoborską Straż Miejską i umieszczony w kojcu przy Urzędzie Miejskim w Białym Borze. Za każdym razem kiedy bywaliśmy w urzędzie, a w ostatnim czasie było to bardzo często Szpinak, patrzył na nas swoimi pięknymi oczyma i ”prosił „ żebyśmy go zabrali. Za każdym razem byliśmy bliżsi podjęcia decyzji, wiedzieliśmy też że wiąże się to z odpowiedzialnością i opieką nad psiakiem. Po jednych z ostatnich wizyt w październiku decyzja zapadała jednogłośnie – Szpinak jest nasz i zabieramy go do siebie. Potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie- otrzymaliśmy pozwolenie od Komendanta Straży w Białym Borze, poparcie Urzędu Miejskiego, wyłożyliśmy swoje prywatne pieniążki zakupiliśmy budę oraz wszystko co będzie potrzebne naszemu pieskowi i przywieźliśmy go do nas. Mówiąc Nas mamy na myśli Ośrodek Integracji Kulturalnej w Przybrdzie- świetlica, tak Szpinak od trzech dni jest własnością Sołectwa – Świetlicy, dzieci i opiekuna to tu spędzi swoje radosne chwile, ponieważ z obserwacji widać jest że piesek był bardzo bity, jest strachliwy i boi się najmniejszego ruchu, jest wygłodzony i potrzebuje pomocy lekarskiej. Nie rozumiemy postępowania „ ludzi”(chyba nie możemy nazwać tych osób ludźmi), którzy w tak okrutny sposób postępowali ze Szpinakiem, nie rozumiemy ludzi którzy znęcają się nad zwierzętami.

WSZYSTKIM TAKIM DZIAŁANIOM ZE STRONY TYCH NIBY LUDZI MÓWIMY STANOWCZO NIE !!!

Chcemy wzbudzić w dzieciach i młodzieży naturalną chęć pomocy bezbronnym zwierzętom, chcemy aby na przyszłość nauczyli się wrażliwości i empatii wobec zwierząt, chcemy także aby wzięli odpowiedzialność za chęć posiadania jakiegokolwiek zwierzęcia.

Ma to być dla nich także lekcja , która uwrażliwi ich na krzywdę i nauczy prawidłowo reagować na wszystkie nieprawidłowości które zauważą. Przyjaciele!!! – zwracamy się do Was z ogromną prośbą, chcemy stworzyć Szpinakowi piękny kojec , gdzie dożyje swoich ostatnich dni, chcemy się nim opiekować i dbać o niego z całą naszą miłością . Chcemy i musimy mu zapewnić opiekę lekarską aby mógł się cieszyć razem z nami, a my razem z nim. Wszystko to wiąże się z kosztami, jeśli chcecie nam pomóc w jakikolwiek sposób czy to finansowo, poprzez jedzonko dla Szpinaka, czy też poprzez materiały do budowy małego kojca - będziemy wam bardzo wdzięczni, a dobro które podarujecie na pewno do WAS wróci!!!

                                            Opiekunowie: Danuta Zubal, Przemysław Kuchenbeker

Kontakt:
Dana - 694 145 646
Przemo - 668 527 686
lub solectwoprzybrda.kontakt@o2.pl

GALERIAHalloween – noc ciemnych zjaw

Jak co roku dzieciaki z Ośrodka Integracji Kulturalnej w Przybrdzie tuż przed świętem 1 listopada w mroku nocny udali się do naszych mieszkańców aby ich nastraszyć i zrobić psikusa. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Ameryki i jak widać zagościł na dobre w naszej miejscowości.
Cieszy fakt, że w zabawie biorą udział starsi mieszkańcy naszej wsi, którzy aby ominąć symbolicznego psikusa (w tym roku było to wymalowanie klamki pastą do zębów), ofiarują naszym strasznym przebierańcom pyszne słodkości i nie tylko. Zabawa była udana, a ciemne duchy które straszyły nas tej nocy około godziny 22.00 dzieliły łupy w swoim mrocznym podziemiu i zapowiedziały, że za rok wrócą na pewno !!!!!.

GALERIASpecjał Przybrdowski wybrany!!!

W dniach 23-27 października 2013 roku na terenie Ośrodka Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyły się warsztaty kulinarne „Pieróg, Pierogi, Pierożki specjałem Przybrdowskim” w ramach programu Działaj Lokalnie VIII , Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Nauka dla Środowiska – Ośrodek Działaj Lokalnie w Koszalinie.

Warsztaty miały na celu naukę, poznanie nowych i utrwalenie już istniejących technik lepienia tradycyjnych pierogów, które bardzo często goszczą na stołach polskich rodzin. Podczas trwania warsztatów grupa 25 osób pracowała nad 23 farszami lepiąc ciasta pierogowe: gotowane, pieczone i smażone. W ramach szkolenia zrobionych zostało około 1500 sztuk pierogów w różnych wzorach i technikach lepienia. Kolejne dni warsztatów podzielone były na tematy: dzień pierwszy wykład na temat zdrowego żywienia przeprowadziła pani Daria Mazurek ze Stowarzyszenia diabetologicznego z Białego Boru, dzień drugi - pierogi jarskie, trzeci - pierogi mięsne, czwarty - owocowe, piąty - pierogi o różnych farszach. Każdy kolejny dzień przynosił wiele ciekawych pomysłów na kolejne farsze i techniki klejenia. Podczas warsztatów zadaniem uczestników było także wyłonienie spośród wszystkich wykonanych pierogów reprezentanta miejscowości, który zostanie uznany za specjał Przybrdowski. Decyzja nie była łatwa, po burzliwych naradach i zjedzeniu kilkudziesięciu sztuk pierogów wybrano! . Specjałem – Pierogiem Przybrdowskim zostały pierogi z ciasta drożdżowego pieczone z kaszanką, wątróbką drobiową, jabłkiem oraz płuckami wieprzowymi.

Nadmienić należy iż atmosfera warsztatów była fantastyczna, efektem dalszych prac w projekcie będzie powstanie pocztówki promującej Sołectwo Przybrda, broszury z przepisami, uszycie gigantycznego pieroga, a na koniec czyli 6 grudnia wielki festiwal pierogowy samorządowcy kontra mieszkańcy sołectwa w bitwie na pierogi.

GALERIA

PRZEPIS NA PIEROGIJesienna akcja pomocy niepełnosprawnym

     Szanowni mieszkańcy!

    Dzieci i młodzież z Ośrodka Integracji Kulturalnej w Przybrdzie podjęła decyzję o przyłączeniu się do akcji zbierania nakrętek od butelek na potrzeby rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Dzięki naszej pomocy dzieci chore będą mogły uczestniczyć w zajęciach poprawiających ich funkcjonowanie w codziennym życiu.

                               NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE !!!

Nakrętki należy dostarczać do Świetlicy wiejskiej, gdzie zostaną przekazane rodzinom osób niepełnosprawnych z naszego powiatu. Akcja trwa aż do odwołania.

                                                             Zachęcamy wszystkich do pomocy !!!!


Pomoc nic nie kosztuje, a wywoła uśmiech na ustach niejednego dziecka.Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Szczecinku tel. 094-37-498-91 informuje, iż w dniach 16 - 18 października 2013 r. na terenie gminy Biały Bór będzie prowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zbiórka odpadów będzie prowadzona zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz podziałem gminy na rejony wraz z wykazem miejscowości

W związku z tym prosimy o wystawienie zbędnego sprzętu w dzień poprzedzający zbiórkę przy pojemnikach na odpady komunalne, a mieszkańców domów jednorodzinnych przed posesję.

W naszej miejscowości zbiórka ta odbędzie się 16 października 2013 roku.

Przypominamy, iż odpady:
- wielkogabarytowe są to: meble, dywany, wykładziny, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, płyty meblowe, opony
- sprzęt AGD są to: lodówki, pralki, piece kuchenne, lokówki, suszarki, ekspresy, czajniki, żelazka, lampki
- sprzęt RTV są to: telewizory, komputery, monitory, drukarki, radioodbiorniki, odkurzacze, telefony

Do odpadów wielkogabarytowych nie należą:
części budowlane, części samochodowe, odpady ogrodowe, odpady podlegające zbiórce selektywnej, zmieszane odpady komunalne

                  ODPADY NIE PODLEGAJĄCE ZBIÓRCE NIE BĘDĄ ODBIERANE92’ urodziny Pani Zofii Stolarczyk

Pani Zofia Stolarczyk urodziła się 22.09.1921r. w miejscowości Siemuszowa powiat Sanok. Po przesiedleniu przez 5 lat mieszkała i pracowała w Jezierniku, następnie przeprowadziła się do Przybrdy gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Mieszkańcy Przybrdy bardzo często mogą podziwiać jak 92-latka pracuje pielęgnując swoje rośliny w ogrodzie. Praca to pasja, która daje jej siły do życia w zdrowiu.
Zawsze dawała z siebie dużo, nigdy przy tym nie narzekając. Za swoją solidną pracę w PGR-ach otrzymała „odznakę przodownika pracy”. Ciągle bardzo sympatyczna, samodzielna, w każdą niedzielę obecna na mszy świętej w kościele w Drzonowie.
Składamy serdeczne życzenia długich lat życia w zdrowiu i radości.

"Działaj lokalnie VIII - z a c z y n a m y !"

              "Pieróg ,Pierogi , Pierożki specjałem Przybrdowskim :) !"

Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi" w Białym Borze w ramach programu Działaj Lokalnie VIII, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Nauka dla Środowiska z Koszalina realizuje projekt produktu lokalnego Sołectwa Przybrda .

Projekt zakłada, warsztaty z zakresu lepienia pierogów z różnego rodzaju ciast i z różnorodnymi farszami, a także: stworzenie broszury z przepisami oraz pocztówki promocyjnej Sołectwa Przybrda i produkt lokalny a na koniec: uszycie gigantycznego pieroga jako symbol tegorocznych działań w Działaj Lokalnie VII oraz wielki festiwal pieroga i turniej - „Samorządowcy kontra mieszkańcy wsi Przybrda – bitwa na pierogi”

Masz dwie lewe ręce, stronisz od garów - My Cię wszystkiego nauczymy od farszu do pieroga. Nie siedź w domu, przyjdź i spróbuj sam go zrobić, baw i ucz się razem z nami ZAPRASZAMY!!!

Nabór na warsztaty odbędzie się w Październiku - JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH!!!!

Koordynatorzy projektu: Danuta Zubal, Przemysław Kuchenbeker.
Bliższe informacje na stronie: www.solectwoprzybrda.pl oraz pod numerami telefonu: 694 145 646, 668 527 686.

"Pożyteczne Wakacje 2013 już za nami"


Tegoroczne wakacje zaliczamy do udanych, pogoda była rewelacyjna i na brak zajęć nie mogliśmy narzekać. Wszystko to dzięki Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy i złożonemu przez Białoborskie Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI", wnioskowi pn."Pokaż co masz na strychu- wystawa staroci". Dzieciaki i młodzież z Sołectwa Przybrda na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyła w zajęciach rozrywkowo- sportowych oraz brały udział w pozyskiwaniu starych dawno zapomnianych rzeczy do przygotowania wystawy(był to główny cel projektu). Dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, grach i zabawach na świeżym powietrzu, spacerach, zajęciach przy wyrabianiu przedmiotów z gliny, oraz tak bardzo obleganych zajęciach kulinarnych.

Podczas trwania projektu, odwiedziły Stadninę Koni w Karolewku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne i hodowlę Danieli.

Podczas trwania zajęć pod okiem opiekuna przygotowywały sobie sami drugie śniadania, które potem wspólnie z całą grupą degustowały. Wszystkie działania dzieci i młodzieży zwieńczyło ognisko i dyskoteka. Efektem pracy jest wystawa staroci uzyskanych od mieszkańców naszej wsi jak i od mieszkańców sąsiednich miejscowości, która dostępna jest dla wszystkich mieszkańców i gości do końca września w świetlicy wiejskiej w Przybrdzie.

Wszyscy aktywni uczestnicy zajęć, warsztatów otrzymali upominki - szkolne wyprawki ( zeszyty, bloki, długopisy, farby, kredki, mazaki, itp. Art. biurowe)na dobry początek nowego roku szkolnego.

Dzięki wsparciu Fundacji dzieci i młodzież każdego roku może uczestniczyć w zajęciach , które rozwijają ich zainteresowania i urozmaicają wolny czas podczas wolnych dni od nauki w szkole są początkiem nowych przyjaźni a przede wszystkim wywołują uśmiech na buziach co nam koordynatorom takich działań sprawia satysfakcję z tego co robimy.

Kolejne wakacje już za 10 miesięcy !:).

Koordynatorzy: Danuta Zubal , Przemysław Kuchenbeker


Zapraszamy do GaleriiDziałaj lokalnie 2013
       - pierogowe szaleństwo


"DZIAŁAJ LOKALNIE 2013" w Gminie Biały Bór - Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI" w Białym Borze otrzymało dotację w kwocie 4940,00 zł na działania w miejscowości Przybrda.

Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI" w Białym Borze przy wsparciu "Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności", "Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce", "Fundacji Nauka dla Środowiska" w konkursie "DZIAŁAJ LOKALNIE 2013" od 1 września 2013 będzie realizować projekt pt: "PIERÓG, PIEROGI, PIEROŻKI - specjałem Przybrdowskim." Projekt to warsztaty dla wszystkich, lubiących gastronomiczne szaleństwo w pierogowym cieście i to na różne sposoby, to świetna zabawa, możliwość nauki i sprawdzenia się w wyrabianiu, klejeniu przepysznych pierożków. Projekt zakłada również stworzenie broszurki z przepisami oraz uszycie gigantycznego pieroga, a na zakończenie projektu wielki turniej pierogowy z lokalnymi samorządowcami.

JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA PIEROGOWE SZALEŃSTWO DO PRZYBRDY !!!!Pożyteczne Wakacje 2013 czas zacząć !!!

Już po raz drugi Białoborskie Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI", złożyło wniosek do FUNDACJI WSPOMAGANIA WSI W WARSZAWIE, celem uzyskania środków finansowych na przeprowadzenie zajęć w czasie tegorocznych wakacji dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja jako projekt edukacyjny pt: "Pokaż, co masz na strychu - wystawa staroci", ma na celu odnalezienie wśród mieszkańców, starych dawno zapomnianych przedmiotów codziennego użytku, które były używane przez nasze babcie, a zostały wyparte przez rozwój technologiczny i postęp cywilizacyjny. Dzieci i młodzież oprócz głównego zadania jakim jest odnalezienie tych przedmiotów, ewentualnej reperacji, oraz spisania anegdot i wspomnień związanych z tym przedmiotem, uczestniczyć będzie w zajęciach edukacyjno - sportowo - rozrywkowych; mecze piłki plażowej, turniej ping-ponga, odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym, pracę w glinie, wyrabianie masła, śmietany, zabawę nad wodą i przy ognisku, a także przygotowywanie i nauka przyrządzania śniadania dla całej grupy, każdego dnia, coś innego i tak przez 10 dni - czyli od 29 lipca aż do 07 sierpnia 2013.

Zajęcia odbywać się będą w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie pod okiem koordynatorów projektu Danuty Zubal i Przemysława Kuchenbekera.

Jeśli chcesz do nas dołączyć i się nie nudzić w tegoroczne wakacje zapraszamy do nas!!!!W poszukiwaniu pamiątek !!!

Szanowni mieszkańcy, przyjaciele, znajomi !!!

Każdy z nas przechowuje w domu różnorodne pamiątki dotyczące naszego życia , nas samych i naszych bliskich. Po latach stają się one bardzo cenne i wywołują uśmiech na naszych twarzach. Przy Ośrodku Integracji Kulturalnej działa specjalna grupa młodzieży, która zajmuję się archiwizowaniem wszelkich pamiątek dotyczących naszej miejscowości, a przede wszystkim Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Przybrdzie; pracowników, sprzętu, obiektów, oraz innych pozostałości po tamtym okresie.

Apelujemy do wszystkich o pomoc i udostępnienie wszelkich pamiątek dotyczących tamtych czasów , abyśmy mogli stworzyć szczególny album pamięci .

Bliższe informacje na temat działania grupy, dostarczania zdjęć i rzeczy pod numerem telefonu 668 527 686, oraz przez pocztę: solectwoprzybrda.kontakt@o2.pl.Marsz po zdrowie

Z inicjatywy Sołectwa Przybrda, p. sołtys i świetliczanki w ubiegłą sobotę na 7 km trasie Przybrda-Drzonowo- Jeziernik spotkali się uczestnicy "Marszu po zdrowie".ZapraszamySzczegółowe informacje pod numerem 694 145 646


Życzenia Wielkanocne

Niech czas wielkanocny utrzyma w mocy nasze marzenia
by wszystkie życzenia okazały się do spełnienia
i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości
abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności
i niech symbol boskiego odrodzenia
był i dla nas celem do spełnienia.
Wesołych świąt.Życzy Sołtys i Rada Sołecka


Allejaja

Oto nasze pisanki wykonane przez dzieci i opiekuna świetlicy na święto wielkiej nocy. Może nie przypominają małej kurzej pisanki do której jesteśmy przyzwyczajeni, ale za to są bardzo efektywnie wykonane i wzbudzają zachwyt . Pomysłodawcą i wykonawcą szkieletu był Kamil Lemczak, resztę zaś wykonały dzieci i młodzież z opiekunem Ośrodka. Jedno z jaj trafiło na konkurs Wielkanocy do Białego Boru , dwa pozostałe będą zdobić ołtarz w Kościele Parafialnym w Drzonowie.Pani Anna Alenowicz z Przybrdy skończyła 98 lat

Pani Anna Alenowicz jest najstarszą mieszkanką gminy Biały Bór, urodziła się 13.03.1915 r. w Jurgielanach. Dużą część swojego życia Pani Anna przeżyła w Białce, pracując w Państwowym Gospodarstwie Rolnym.Święto Naszych Pań!

8 Marca już za nami, kolejne spotkanie z okazji święta Kobiet w Sołectwie Przybrda, minęło w atmosferze radosnych śpiewów, rozmów oraz wspomnień. Panie spotkały się w niedzielne popołudnie aby uczcić i podkreślić znaczenie kobiet w życiu rodzinnym i w lokalnym społeczeństwie.Ferylandia - zimowy odpoczynek

Już za nami , dwa tygodnie odpoczynku i relaksu od szkolnej ławy. Tegoroczne ferie zimowe zaliczamy do udanych, choć pogoda nas nie rozpieszczała, było i mokro i śnieżno a czasami bardzo mroźnie. Jak co roku w okresie ferii zimowych w Ośrodku Integracji Kulturalnej w Przybrdzie odbyło się wiele fajnych i ciekawych atrakcji. Dzieci i młodzież mogła uczestniczyć w wielu kółkach zainteresowań, aktywnie brać udział w zajęciach i świetnie się bawić.Strona internetowa

Witamy serdecznie mieszkańców Przybrdy, okolicznych wsi oraz wszystkich pozostałych czytelników. Zachęcamy Państwa do współredagowania strony poprzez przesyłanie nam materiałów takich jak zdjęcia, artukuły itp. Szczególnie cenne będą informacje o historii miejscowości i najbliższej okolicy.

Sołtys i Rada SołeckaWstecz